Dersimliler Kara Çarşamba’da barış ve özgürlük dilediler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevilerce kutsal kabul edilen ve halk arasında baharın müjdeleyicisi de sayılan “Kara Çarşamba (Çarseme Şiya)” gününde Dersim’deki kutsallardan biri olan Gola Çetu’yu ziyaret eden kadınlar, barış ve özgürlük diledi.

Pülümür ile Munzur Çayı’nın birleştiği yer olan ve Dersimli Aleviler tarafından kutsal sayılan Gola Çetu ziyareti, “Kara Çarşamba (Çarseme Şiya)”” olarak bilinen inanış nedeniyle dolup taştı. Kent halkı önem atfettikleri bu günde ziyaretgâhlarında mum yakıp dua etti, sonrasında niyaz dağıttı.
Dersimli Alevilerin inanışına göre, “Xızır Ayı” olarak da bilinen Şubat ayının arkasından gelen Mart ayının ilk üç çarşambası “Kara Çarşamba” olarak kabul edilir. Yüzyıllardır devam eden bir gelenek Kara Çarşamba aynı zamanda baharın başlangıcı olarak da kabul edilir. Bugünlerde evlerde ve kutsal mekânlarda çıralar yakılır, kurbanlar kesilir, cemler tutulur ve lokmalar dağıtılır. Yılın iyi geçmesi ve kötülüklerin defedilmesi dilenir.
Kara Çarşamba nedeniyle Gola Çetu ziyaretine gelen kadınlar, bu günün önemine ilişkin konuştu.
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK DİLEDİLER
Medine Sitoci, aynı zamanda Xızır Günü olduğunu belirttiği Kara Çarşamba’da darda olanların sıkıntılarından kurtulduğunu ifade etti. Sitoci, “Bizim için büyük bir öneme sahiptir. Özen gösterdiğimiz bir gündür. Bulunduğumuz ziyaretleri ziyaret ederek, her şeyin hayırlısı olması temennisinde dilekler tutarız. Ben de bu Kara Çarşamba da barış ve özgürlük dileklerinde bulundum” dedi.
Bese Çelik de, Kara Çarşamba’nın tüm murat, dilek ve isteklerin kabul görüldüğü bir gün olduğunu dile getirdi. Bu günlerde yılın iyi geçmesi temennisinde bulunduklarını söyleyen Çelik, “Ben de bu yıl lokma dağıtarak, sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmesi dileğinde bulundum” diye konuştu.
Sultan Korkmaz ise, Kara Çarşamba’nın baharın gelişini müjdelediğini belirterek, “Özelikle sağlık ve huzur dileklerinde bulunulur. Ardından ülkeye huzur getirmesi temennisinde bulunulur. Kara Çarşamba iyilikleri ve güzellikleri temsil eder. 3 Çarşamba gelerek, mum yakıp dua ettim. Niyaz dağıttım” diye belirtti.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR