Dersimliler ‘talepleri’ için yürüyecek

Aleviler taleplerini haykırmak için 8 Şubat’ta Kadıköy’de “Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Dayanışma ve Birlik Mitingi/Alevi Birlik Mitingi” yapacak. Miting Dersim’de de Halk Meclisi Öncülüğünde 9 Şubat – Pazartesi günü saat 12:00 de Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleştirecek.

Dersimliler “Alevi Açılımı yüzünü gösterdi, zorunlu din derslerini çoğalttı, amaç dindar nesil diyerek AKP Hükümeti’nin 12 yıllık politikalarına tepki gösteriyor” sloganı ile düzenlenecek olan mitingle ilgili çağrıda bulunan Dersim Peri Belediye Eş Başkanı Hüseyin Çetinkaya “AKP hükümeti 12 yıldır tek tipleştirme modeli üzerinde çalışıyor. Alevi Açılımı, asimilasyon açılımına dönüştü, zorunlu din dersleriyle inancımızı unutturmaya çalıştırıyorlar.

Dersim 38’de katledildik, soykırıma uğradık, bugün de soykırım sistem güçlerinin eğitim ve öğretim modeliyle devam ediyor. Taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

AKP hükümetinin oluşturduğu eğitim sistemine tepki gösteren Dersim Eğitim Sen Şube Başkanı Hasan Ölgün ise şunları belirtti: “Aleviler özellikte de ötekileştirilmiş halkımız yoğun bir kaygı içinde. Çünkü AKP hükümeti eğitimi gericileştiriyor. Cumhuriyetin kurulduğu günden bu güne diyanet eliyle Alevilere yapılan asimilasyon politikaları 12 yıllık AKP hükümeti döneminde de hız kazandı. 12 Eylül askeri darbesiyle zorunlu din derslerinin Anayasal bir hale getirilmesi geleceğin sistem tarafından çizilen yüzünü gösterdi. Eğitim şurasını da bu en iyi örnek olarak göstere biliriz. Zorunlu din derslerinin birinci sınıfa kadar indirilmesi yine velilerde bir kaygı oluşturmuştur, düzenlenen bu çalışmalarda aslında Alevilere verilen bir cevaptır. Bizler de Eğitim Sen olarak demokratik tepkimizi göstereceğiz.”

Eşit yurttaşlık taleplerine de değinen Ölgün, düzenlenecek olan boykota katılım çağrısında bulunarak, herkesin desteğini vermesini istedi.

Elif Çığlık isimli veli ise, “Biz kendi yolumuzdan inancımızdan vazgeçmeyeceğiz, demokratik olarak tepkimizi göstereceğiz” dedi.

EN SON EKLENENLER