DEVLET ALEVİLER İLE GÖRÜŞÜYOR AMA ÇÖZÜME YANAŞMIYOR

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ’da bazı Alevi kurum temsilcileri ile bir araya geldi. Elazığ Valiliği’nde yapılan toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan Elazığ Cem ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, PİRHA‘ya verdiği bilgide, toplantıya Elazığ ve ilçelerinde bulunan birçok Alevi kurum temsilcisi bu toplantıya dahil oldu” dedi.

Öncelikle cemevlerine yasal statü verilmesi konusunda bir talepleri olduğunu dile getiren Yeşil, “Kendilerine rapor sunduk. Vatandaşların özel talepleri de oldu ancak biz cemevleri ve zorunlu din derslerine yönelik taleplerimizi yönelttik. Cemevlerinin giderlerinin ihtiyaçlara göre tespit edilip gerekirse kadro, gerekirse maddi destek anlamında taleplerimiz oldu” diye konuştu.

Yeşil, “Alevi sorunları ve çözüm önerileri” başlığıyla hazırladıkları raporda şu başlıklar olduğunu aktardı:

1)Türkiye’de eşit yurttaşlık

2)Türkiye’de tüm inançlara eşit düzeyde bakma ve buna göre politika üretme

3)Sivil, demokratik bir Anayasa yapılması

4)Din dersinin zorunlu olmaktan çıkarılması

5)Alevi tasavvuf lisesi ve akademisi kurulması

6)Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması

7)Alevi mürşit sistemi içerisine ocakzadelerden bir üst çatı oluşturulması

8)Cemevlerinin ve kurumların ihtiyaçları tespit edilerek, bu ihtiyaçların giderilmesi Yeşil, Bakan Soylu’nun taleplere yönelik önerisini ise şöyle ifade etti:

“taleplerin iki kademeli gerçekleşeceğini belirtti. Yapabileceklerimizi hemen hayata geçireceğiz, diğerlerini de hayata geçirmek için gerekli yasal düzenlemelerin alt yapısını hazırlayıp sizinle paylaşacağız, bir şekilde çözüm bulmaya çalışacağız, dedi”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR