‘Devlet işlediği suçlarla yüzleşmediği için katliamlar sürüyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 22 yıl önce gözaltında öldürülen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak için yapılan anmada konuşan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak, “Devlet işlediği suçlarla yüzleşemediği için bugün katliamlar devam ediyor” dedi.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu, 22 yıl önce gözaltına alınıp öldürülen Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak’ı mezarı başında andı. Gazi Cemevi önünde bir araya gelen Ocak ve Karakoç aileleri, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, ESP İstanbul İl yöneticileri, Cumartesi Anneleri, Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) üyelerinin yanı sıra onlarca kişi, Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. “Rıdvan Karakoç ve Hasan Ocak’ı unutmadık” pankartı ile farklı tarihlerde katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Kitle, sık sık “Cezasızlığa son adalet istiyoruz”, “Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç ölümsüzdür”, “Kaybedenler kaybedecek” sloganları atıldı.

Mezarlığa gelen kitle ilk önce mezarlık girişinde bulunan Hasan Ocak’ın mezarına gitti. Daha sonra burada yapılan saygı duruşunun ardından kitle, Rıdvan Karakoç’un mezarına doğru yürüyüşe geçti. Burada kısa bir konuşma yapan Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç, 22 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Hasan ve Rıdvan’ın serptiği tohumlar dünyanın her yerinde yeşeriyor. Özgürlük ağacı, Kürdistan’da ve Türkiye metropollerinde yeşeriyor. Özgür yarınlarımız için canlarınızı feda ettiniz. Katleden o cellatları ve katilleri adalet önüne çıkarana kadar hesap sormaya devam edeceğiz. Sizi unutmadık ve unutturmayacağız. Bizler de sizin açtığınız yolda ilerleyeceğimize söz veriyoruz” dedi.

‘ELİMİZ O KATİLLERİN YAKASINDA OLACAK’

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ise, 22 yıldır yürütülen mücadele sonucu büyük bir aileye dönüştüklerini kaydederek, “Türkiye’de on binler katledildi. Türkiye karanlık bir tarihe sahiptir. Bunların sorumlusu olan devlet yetkilileri hesap verecektir” dedi. Hasan Ocak’ın kardeşi Hüseyin Ocak da, Ocak’ın kaybedilme sonrası yürüttükleri adalet mücadelesini hatırlatarak, “Rıdvan da Hasan gibi boğularak öldürüldü. İşkence sonucu öldürüldü. Bunca mücadelemize rağmen adalet mücadelemiz bir adım ilerlemedi. Gözaltında kaybedilenlerin akıbeti ortaya çıkana kadar elimiz o katillerin yakasında olacak” diye konuştu. Kitle daha sonra beraberinde getirdikleri karanfilleri Karakoç’un mezarına bırakmalarının ardından Ocak’ın mezarının bulunduğu yere doğru yürüyüşe geçti.

‘SUÇLARINIZLA YÜZLEŞEMEDİĞİNİZ İÇİN KATLİAMLAR DEVAM EDİYOR’

Ocak’ın mezarı başında kısa bir konuşma yapan anne Emine Ocak, anmaya katılanlara teşekkür ederek, “Buraya gelen herkes kardeşimizdir ve arkadaşlarımızdır. Vicdanı olan herkes mücadele ediyor. Artık yeter” dedi. Ocak’ın kardeşi Ali Ocak ise, devletin işlediği suçlar ile yüzleşemediği için katliamların devam ettiğine dikkat çekerek, “Devlet işlediği suçlar ile yüzleşemediği için bugün katliamlar devam ediyor. Suçlarınıza yüzleşin ve suçunuzun üstünü örtmeyin. Her geçen gün küçülüyorsunuz ve küçülmeye de devam edeceksiniz” dedi.

‘ONLAR DEĞİL DEVLET BOYUN EĞDİ’

12 Eylül 1994’te gözaltına alınıp kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin ise, gerçek adaletin tecelli etmesi için yıllardır sokaklarda mücadele yürüttüklerini belirterek, “Devletin bizzat organize ettiği suçlardır. Ne yazık ki suçlarıyla yüzleşmiyorlar. Onlar boyun eğmedi ancak Türkiye Cumhuriyeti onların karşısında boyun eğdi. Bunların hesabını soruncaya kadar mücadele edeceğiz. Bir gün bu katilleri halkın karşısına çıkarıp yargılama gücüne sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

‘ADALET ARPA BOYU YOL ALAMADI’

ESP İstanbul İl yöneticisi Ali Aykol da, gözaltına alınıp kaybedenler şahsında adalet arayışlarının devam edeceklerini kaydetti. İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu’ndan Sebra Arcan ise, “Asla adalet yerini bulmadı. Adalet bir arpa boyu yol alamadı. Cezasızlığın görünmesi için buradayız. Bir ülkede cezasızlık politikaları varsa herkes tehlike altındadır. İnsanlık onuru için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kitle Ocak’ın mezarına karanfiller bırakarak, mezarlıktan ayrıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR