Devrim yolundaki ikili

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cizîr Fırtınası Hamlesi ilerlerken DAİŞ, YPJ’li kadın savaşçılardan darbe üzerine darbe yiyor. Cephelerde gelişen ölümsüz dostluklar ise, savaşın sadece faşizme karşı yürütülmediğini, kadın özgürlükçü yaşamın Ortadoğu’da adım adım nasıl inşa edildiğinin somut örneği.

Her an elleri tetikte hazır bekleyen, çatışmalara birlikte giden, savaşın en önünde korkusuzca savaşan YPJ’li Azadî Avesta ve Ruken Rojhilat, DAİŞ’e karşı yürütülen savaşta yerlerini almış. Çöl hamlesinde, çatışmaların en yoğun olduğu alanlardan yaralı çıkaran, saldırı gruplarına öncülük eden, koruma alanlarında saatlerce nöbet tutan, Doçka tipi ağır silah ve Hammer tipi zırhlı araçla DAİŞ’e korku saran, mevzilerin güleç yüzlü YPJ’li ikilisi, hamlede isimlerinden en çok söz ettirenlerden. Yaşamlarını devrime adamış cesur kadınlar, her işe koşan emekçi savaşçılar, düşmanın korkulu rüyası.

YPJ’li Azadî Avesta, Êlihli (Siirt). Şengal işgali sonrası katılan ve 2014’ten bu yana YPJ’de yer alan Azadi Avesta; Hol, Şehid Rubar, Rakka hamlelerinde yer almış: “Ben ve Heval Ruken, zırhlı araçta ve üzerindeki Doçka’da yerimizi alıyoruz. Grupları götürüp getiriyoruz, erzak ve mühimmatlarını taşıyoruz. Zırhlı araçla yaratılan tüm imkânları ön cephelerde değerlendiriyoruz. Bir çatışma veya saldırı olduğunda ilk müdahale olarak biz gidebiliyoruz, yaralıları çatışma bölgesinden çıkarabiliyoruz. Bizim işimiz gerçekten heyecanlı ve irade, istek gerektiriyor. İstekli değilsen başarması çok zor. Doçka’yı temizlemek, aracı kullanmak, her işi birlikte yapıyoruz. Saldırıya birlikte hazırlanıyoruz. Her işi birlikte, kollektif olarak yapıyoruz. Birliktelik bizim için çok gerekli, bu şekilde düşmana daha ağır darbe indirebiliyoruz. Bir diğerinde ise, Hammer ile kaza yapmıştık. Büyük bir kaza geçirdim; istemeyerek de olsa, kaza da olsa, maddi açıdan YPJ’ye zarar vermiştim. Hâlâ bu kazaya çok üzülüyorum.”

Erem Kansoy- Hivda Hebun/ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR