Devrimci Parti: Cezaevlerinde keyfi uygulamalara son verilsin

0
211

Devrimci Parti, 1 Mayıs’ta tutuklanan 8 üyelerinin baskıya maruz kaldıklarını belirterek, yapılan keyfi uygulamaların son bulması için mücadele edeceklerini ifade etti.

Devrimci Parti, 1 Mayıs’ta enternasyonalist devrimcilerin fotoğraflarını taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 üyelerinin üzerinde yaşanan baskılara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubede basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Mahfuz Güleryüz ile Gulay Bilici, İHD yöneticileri Devrimci Parti üyeleri ve tutuklanan üyelerinin yakınları katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona “Zindanlarda faşizme diz çökmedik, diz çökmeyeceğiz” pankartı asıldı.

‘TUTUSAKLAR TECRİT EDİLİYOR’

Açıklamayı yapan Devrimci Parti üyesinden Şevval Orakçı, Şakran 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Devrimci Partili tutsaklardan Deniz Sinan Kocabıyık, Diren Asan, Eyüp Dağlı, Fırat Ortaç, Orhan Kılıçcıoğlu, Ömer Yılmaz, Ufuk Bozkurt geçen hafta istemedikleri şekilde koğuş değişikliğiyle diğer siyasi tutsaklardan tecrit edilmeye çalışıldığını söyledi. Üyelerinin Mersin’den sevk edildiğinin bilgisini paylaşan Orakçı, üyelerinin işkenceye maruz kaldığını aktardı. Üyelerinin dün yapılan kapalı görüşe çıkmadıklarını belirten Orakçı, “İçlerinden Ömer Yılmaz ailelere ve görüşçülere bilgi vermek için görüşe çıkıp başında bekleyen gardiyan baskısıyla yaşananları anlatmaya çalışmıştır” dedi.

‘HER GÜN İŞKENCE HABERLERİ GELİYOR’

Her gün Antalya, Denizli, Tarsus ve Şakran’dan tutukluların işkenceye maruz kaldıklarına dair haberler aldıklarını sözlerine ekleyen Orakçı, “Tek tek hücrelere kapatma, koğuşları kameralar ile izleme, köpeklerin insan bedenini parçaladığı fotoğrafları göstererek tehdit etme, görüşe gelen yakınları darp etme, çıplak arama uygulamaları ve daha kayda geçen geçirilememiş insan onurunu zedeleyen pek çok durum yaşanıyor. Daha bir günlükken gözaltına alınan bebekler anneleriyle birlikte tutsak ediliyor. Keyfi uygulamalara son verilsin” diye konuştu.

‘DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ’

Tutsakların yakınları olarak diz çökmeyeceklerini dile getiren Orakçı, Kendi onurları için diz çökmeyen, insanlık dışı uygulamalara karşı duran çocuklarımızın, arkadaşlarımızın, yoldaşlarımızın yanında olduğumuzu onlara yapılan bu keyfi uygulamaların son bulması için elimizden geleni yapacağımızı bildiriyoruz” diye belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here