Die Linke Thüringen skandalından sonra rekor oy alacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Son günlerde Almanya’nın Thüringen eyaletinde yaşanan tartışmalar, seçmenin sağ partileri sert bir şekilde cezalandırmasına yol açacak.

Thüringen’de Ekim ayındaki seçimlerde yüzde 31 oyla birinci parti gelen Sol Parti (Die Linke) adayı Bodo Romelow’un yerine ırkçı Almanya İçin Alternatif (AfD) desteğini alan ve seçimlerde kıl payı yüzde 5 barajını geçen Liberal Demokrat Parti’nin (FDP) adayı Thomas Kemmerich eyalet başbakanı seçilmişti.

Irkçılığa karşı olduklarını savunan FDP ile Başbakan Angela Merkel’in başında olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) bu olaydan sonra art arda açıklamalar yaparak, aşırı sağcı AfD ile iş birliği yapmadıklarını ispatlamaya çalışmışlardı. Ancak aradan bir gün geçmeden Kemmerich istifa edeceğini duyururken, eyaletteki FDP yönetimi, yeni seçimler için parlamentonun feshini talep edeceklerini açıklamıştı.

SEÇMEN DİE LİNKE’YE YÖNELECEK

Tartışmalı eyalet başbakanlığı seçiminin neden olduğu tartışmalardan sonraki ilk ankette ise, seçmenin sağ partileri cezalandıracağı sonucu çıktı.

RTL/ntv-Trendbarometer tarafından Forsa şirketine yaptırılan ankete göre Die Linke, bugün seçim olması halinde yüzde 31 olan oy oranını yüzde 37’ye çıkartacak.  Irkçı AfD’nin seçmen kitlesini koruyacağı ve sadece 0,6 puanlık bir artışla yüzde 24 oy olacak.

CDU 10 PUAN KAYBEDECEK

Eyalet başbakanlığına ikinci parti olmasına rağmen yüzde 5 oy alan FDP’nin adayını destekleyen CDU ise 10 puan kayıpla yüzde 12’ye kadar gerileyecek. Başbakanlık oylaması için AfD ile gizli pazarlıklar yaptığından şüphelenilen FDP’nin ise yüzde 4 ile yüzde 5 barajının altında kalacağı öngörülüyor.

Ankete göre, Die Linke’nin 2014-2019 arasında kırmızı-kızıl-yeşil koalisyonda ortaklık kurduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller ise kısmi oy arttırabilecek. SPD 0,8 puan artışla yüzde 9; Yeşiller ise 1,8 puanlık artışla yüzde 7 oy oranına ulaşacak. Böylelikle toplamda yüzde 53 oy oranına gelecek üç partinin Thüringen’de yeniden çoğunluğu yakalayabilecek.

Thüringen’de 2014 yılında yapılan seçimlerden sonra Bodo Romelow Die Linke’nin ülke çapındaki ilk eyalet başbakanı olarak seçilmişti. Seçim sonuçlarının Forsa anketinde olduğu gibi çıkması durumunda Die Linke, bir eyalet çapında bugüne kadar aldığı en yüksek oy oranına ulaşmış olacak. Die Linke, 2007 yılında Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) ile SPD’den ayrılan sol kanattan siyasetçilerin de katılımıyla kurulmuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR