Dilek Doğan davasında, kardeşlere, saldırı gözaltı!

Armutludaki evinde polis tarafından öldürülen Dilek Doğan’ın davasına İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

Dilek Doğan’ı vuran sanık polis Y.M.’nin katılmadığı duruşmayı, Dilek Doğan’ın avukatları, ailesi ile polis Y.M.’nin avukatlarının yanı sıra milletvekilleri Gamze Akkuş Hilmi Yarayıcı da yer aldı.

Duruşmada ilk tanık polislerin dinlendiği sırada salonda tepkiler yükseldi. Tanık polis, evden Dilek Doğan’ın odadan çıkarak, “Galoş giyin” dediğini ve bunun üzerine ailesinin de polislere laf ettiğini iddia etti. Bunun üzerine mahkemeyi izleyenler, polisin yalan ifade verdiğini belirterek, alkışlarla protesto etti.

Sözlü tartışmaların yaşanmasının ardından Doğan’ın avukatı Oya Aslan, tanık polise, “Polislere hakaret oldu demişsiniz daha önceki ifadede doğru mu?” diye sordu.

Bunun üzerine tanık polis, “Bize ‘Galoş giyin pisler’ dediler” dedi. Bunun üzerine salondaki izleyiciler alkışlarla protesto etti.

Bunun üzerine mahkeme heyeti davanın kapalı görülmesi kararı aldı. Mahkeme heyetinin duruşmaların kapalı görülmesi kararı alması salonda gerginliğe yol açtı.

Karara tepki gösteren, aralarında Doğan’ın kardeşleri ve avukatların da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

Verilen bu karar üzerine salonda bulunan Doğan ailesi, avukatları ve izleyiciler “Dilek için adalet istiyoruz” sloganı atmaya başladı.

Sloganlardan sonra mahkeme heyeti, duruşmaya ikinci kez ara verdi.

Salondaki izleyiciler ve avukatlar ise mahkemenin aldığı karara tepki göstererek salonu terk etmedi. Bunun üzerine salona giren polisler, aralarında Doğan’ın kardeşleri Mehmet, Emrah ve Mazlum Doğan ile aile avukatları Barkın Timtik ve Günay Dağ’ın da olduğu 20’ye yakın kişiyi gözaltına aldı.

Mahkeme sürerken adliye önünde bekleyenlere de polis saldırısı oldu. Dilek Doğana adalet pankartı açan ve slogan atan herkes darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanları görüntülemek isteyen birkaç kişi de polis tarafından engellenerek GBT yapılmak üzere gözlem altına alındı.
Polis adliyenin bahçesindeki kafeler ve lokantalarda gbt işlemi uyguladı.

Gözaltına alınan kişiler, polis tarafından işkence edilerek gözaltı aracıyla vatan emniyete götürüldü.

Dava 30.05.2016 saat 10.00 tarihine ertelenirken gözaltına alınan avukatlar serbest bırakıldı.

dilek-dogan-caglayan-adliyesi-saldiri-gozalti-01 dilek-dogan-caglayan-adliyesi-saldiri-gozalti-02dilek-dogan-caglayan-adliyesi-saldiri-gozalti-04 dilek-dogan-caglayan-adliyesi-saldiri-gozalti-05dilek-dogan-caglayan-adliyesi-saldiri-gozalti-03

EN SON EKLENENLER