Dîlok Katliamı davası: Duruşmaya 3 sanık getirildi

0
214

DAİŞ’in Dîlok’da Sêrt’li bir Kürt ailenin kına gecesine gerçekleştirdiği ve 56 kişinin hayatını kaybettiği katliama dair 11 tutuklu sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında 3 sanık mahkemeye getirildi.

20 Ağustos 2016’da Dîlok (Antep) Merkez Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe mahallesinde DAİŞ’in, Sêrt (Siirt) Berwarî’li bir Kürt ailenin kına gecesine yönelik gerçekleştirildiği canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması başladı. Gaziantep 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamanın, kamu güvenliği dikkate alınarak başka ile nakli talep edilmişti. Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi bu talebi onaylayarak dosyanın Kayseri’deki ağır ceza mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmesinden sonra davanın ilk duruşması Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Davaya 3 sanık getirildi

Davada tutuklu bulunan Mehmet Şahin Erğan, Abdurrahman el-Najjar, Enes Karataş ifade vermek için duruşmada hazır edilirken, diğer tutuklu sanıklar Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Fadile Cebael, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Yunus Sarı ise SEGBİS ile bağlantı sağlanacağı için duruşmaya getirilmedi.

Diğer sanıkların duruşmada hazır edilmesini istendi

SEGBİS bozuk olduğu için bağlantı yapılamayacağı belirtildi. Yaşanan bu duruma itiraz eden avukatların talebini kabul eden mahkeme heyeti, mahkemeye getirilmeyen diğer sanıkların diğer duruşmada hazır edilmesini istedi. Davada tutuklu sanıklar Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Fadile Cebael, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Abdurrahman el-Najjar hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, kasten öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs etmek, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme, silahlı terör örgütüne üye olma” gibi çeşitli suçlardan 4 ile 60 kez arasında değişen ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Davanın diğer tutuklu sanıkları olan Enes Karataş ve Yunus Sarı’nın da “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Suçlamaları reddettiler

Duruşmada ifade veren Mehmet Şahin Erğan ve Abdurrahman el-Najjar, tüm suçlamaları reddederek, emniyette polisler tarafından işkence gördüğünü söyledi. Sanık Mehmet Şahin Erğan savunmasında, savcılıkta verdiği ifadeyi tekrarlayarak, “Ancak emniyette vermiş olduğum ifademi psikolojik ve fiziki şiddet altında verdiğim için kabul etmiyorum” dedi. Patlama ile bir ilgisi olmadığını söyleyen sanık Erğan, “Ahmet Köşkeroğlu’yu yanımda çalıştığı için tanırım. Mehmet Karakurt’u da aynı mesleği yapması nedeniyle isim olarak tanıyorum. Hacı Polat’ı oğlu yanımda çalıştığı için tanırım, Mehmet Çalıkuşu isimli şahsı tanımam. Terör örgütü ile bağlantısını bilmiyorum” dedi. Sanık Abdurrahman el-Najjar’ın tercüman bilirkişi vasıtasıyla alınan savunmasında, “DEAŞ terör örgütü ile bir alakam yoktur. Suriye’de askeri ve dini herhangi bir eğitim almadım. Nizam ordusu ve DEAŞ terör örgütünden kaçarak Türkiye’ye sığındım” dedi.

Verilen ifadelerden sonra duruşmaya ara verildi.

Ne olmuştu?

Katliamda 40’ı çocuk olmak üzere 56 kişi yaşamını yitirmişti, 44’ü çocuk 87 kişi ise yaralanmıştı.

ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here