Dink 6 ay önce biliniyormuş

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

2007 yılında katledilen gazeteci Hrant Dink cinayetinde, 83 sanığın yargılandığı davanın 60’ıncı duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 4 gün görülecek olan davanın duruşmasına, eski istihbaratçı Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında olduğu 13 tutuklu ve 6 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda kişi de izledi. Duruşmada mahkeme heyetindeki iki üye hâkimin değişmesi ve bunlardan birinin eski Askeri Mahkeme hâkimi olması dikkat çekti. Dink cinayetinin tutuksuz sanığı istihbaratçı Gazi Günay, 2006’da jandarma asayiş toplantısında McDonald’s olayı faili Yasin Hayal’in Hrant Dink’i öldürme hazırlığı yaptığı mevzusunun gündeme geldiğini, Trabzon İl Jandarma eski Komutanı Alay Komutanı Ali Öz’ün konuyu kapattırdığını söyledi.

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanık Trabzon Jandarma İstihbarat Görevlisi Gazi Günay, 2002 yılı genel atamalar ile dönemin Trabzon istihbaratına atandığını söyledi. Günay, 2002 yılı öncesi ve 2007 yılı sonrasında herhangi bir istihbarat görevinde çalışmadığını ifade etti.

Günay, 2006 Temmuz-Ağustos ayında jandarma asayiş toplantısında McDonald’s olayı faili Yasin Hayal’in, Hrant Dink’i öldürme hazırlığı yaptığı mevzusunun gündeme geldiğini ama alay komutanı Ali Öz’ün konuyu kapattırdığını ve bir daha cinayete kadar konuşulmadığını söyledi. Günay, “Cinayetten bir gün sonra boş kâğıda Okan Şimşek’e önceden Coşkun İğci’den gelen cinayetle ilgili bilgileri şube müdürüm Metin Yıldız emriyle yazdım. Ali Öz emriyle Giresun ve genel komutanlığa çektik. Vatanımı, milletimi, devletimi seven biriyim. Bir haberin katıldığım toplantıda söylenmiş olması beni cinayetten sorumlu yapmaz” diye konuştu. Günay’ın sorgusu ardından duruşma bugüne ertelendi.

 ‘Hiç kimse engellememiş’ 

Duruşma öncesi Dink’in arkadaşları adına açıklama yapan gazeteci Bülent Aydın, “2 Temmuz 2007’de açılan cinayet davası 10 yıl 5 aydır devam ediyor. Emniyet istihbarat ve son duruşmalarda dinlediğimiz jandarma yetkilileri sorumluluğu birbirinin üstüne atmaya çalıştılar. Ama her duruşma yeniden gördük ki Hrant Dink cinayetini engellemek için hiç kimse hiçbir şey yapmamış. Bu davadan adalet beklentimiz devam ediyor” dedi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR