Dink cinayetinde üçüncü iddianame kabul edildi

Share

Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin hazırlanan üçüncü iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin, Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler ve jandarma görevlilerinin de aralarında bulunduğu 51 şüpheli hakkında hazırlanan üçüncü iddianame, 25 Nisan’da ana davayla birleştirilme talebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermiş, mahkeme, bazı şüphelilere yönelik eylemler ve iddialara ilişkin eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle iddianameyi soruşturma savcısı Gökalp Kökçü’ye 10 Mayıs’ta iade etmişti.

Bunun üzerine savcılık, iddianameyi ilk gönderildiğinde şüpheli olarak yer alan ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Kasten öldürme” suçlarından cezalandırılması istenen Osman Kırçalı hakkında takipsizlik kararı verdi. Ayrıca şüpheliler Tevfik Cantürk, Önder Araz, Hüseyin Yılmaz, Cevat Eser ve Adnan Acar hakkında eksik olan hususları da iddianameye ekleyerek yeniden gönderdi.

İddianameyi yeniden incelemeye alan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, bazı eksikliklerin halen giderilmediğini belirterek 26 sayfalık iade gerekçesi hazırlayıp, iddianameyi ikinci kez 24 Mayıs’ta savcılığa geri gönderdi. Bunun üzerine savcılık, ikinci iade kararına aynı gün itiraz etti.

İtirazı ilk önce kendi mahkemesi olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirerek, reddine karar verdi. Bunun üzerine itiraz son nihai kararı vermek üzere bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi ise savcılığın itirazının yasal ve yerinde olduğunu belirterek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iade kararının kaldırılmasına karar verdi.

EN SON EKLENENLER