Dink davası devam ediyor

Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı 35 sanıklı davaya devam ediliyor. Dört gün sürecek olan duruşmalarda halen İstihbarat Dairesi Başkanı olan Engin Dinç, dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdür Ahmet İlhan Güler ve Trabzon İstihbarat Dairesi Başkanı Faruk Sarı savunma yapacak.

Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve dört gün sürecek olan duruşmalarda, İstihbarat Dairesi Başkanı olan Engin Dinç, dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdür Ahmet İlhan Güler ve Trabzon İstihbarat Dairesi Başkanı Faruk Sarı savunma yapacak. Her üç sanık Dink cinayetinin yaşandığı 19 Ocak 2007’de ve öncesinde polis teşkilatı içinde önemli görevlerde bulunuyordu. Sanıklardan dönemin Trabzon Emniyet İstihbarat Şubesi Başkanı Engin Dinç, halen aktif olarak Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nı yürütüyor.

‘DİNK DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan davanın duruşması öncesi Çağlayan Adliyesi önünde toplanan Hrant’ın arkadaşları ve işsiz gazeteciler basın açıklaması yaptı.

“Hrant için, adalet için” pankartının açıldığı eyleme, HDP Milletvekili Garo Paylan, Agos gazetesi çalışanları, gazeteciler Hayko Bağdat, Fatih Polat, Mehveş Evin, Fehim Işık, Banu Güven ile çok sayıda işsiz gazeteci katıldı.

“Biz bitti demeden bu dava bitmez” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını gazeteci Banu Güven okudu. 10 yıldır davanın sürdüğünü dile getiren Güven, haber kaynaklarının susturulduğunu belirterek, “Zor günlerden geçiyoruz, sesimiz kısılıyor, haber alma kaynaklarımız kapanıyor. Bugün bu mahkemde yaşanacak gelişmeleri haber yapacak medya kuruluşlarının sayısı her geçen gün azalıyor. İfade özgürlüğünün yeniden ağır yaralar aldığı bu günlerde inadımızla ve sorularımızla birkez da Dink cinayeti davasını takip etmek için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz” diye konuştu.

Güven, bu hafta dönemin istihbarat şeflerinin savunma yapacağını hatırlatarak, “Bizler Hrant Dink’in katledilmesine giden yolu hatırlıyoruz, biliyoruz. O yolların son bir buçuk yıldır yeniden yürünmeye başladığını görüyoruz. Endişeliyiz. Ne yazık ki, her takvim gününe bir anma düşen ülkemizde 10 yıldır Hrant Dink cinayeti davasıda pek çok kez acılı günlerle aynı günlere denk geldi. Bu kezde öyle… Bugün 10 Ekim… Geçtiğimiz Ankara’da barış için sokaklara dökülen binlerce yurttaşımıza yapılan saldırı da yüzden fazla insanımızı yitirdik” dedi.

Güven, davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Cansu PİŞKİN
İstanbul / evrensel

EN SON EKLENENLER