‘Dink’in korunması gerekirdi’

Post date:

Author:

Category:

Dink davasında Başbakanlık Teftiş Kurulu Başmüfettişi Ayşegül Genç, çapraz sorgusunda “O dönemki gelişmeler silsilesine baktığımızda Hrant Dink’in korunması gerekirdi. İçişleri Bakanlığı’nın inanılmaz bir ayak diretmesi vardır” dedi.

Dink davasında duruşmaya verilen öğle arasının ardından Başbakanlık Teftiş Kurulu Başmüfettişi Ayşegül Genç’in çapraz sorgusuna geçildi. Genç’e ilk olarak mahkeme heyeti tarafından sorular yönetildi.

Genç, “Savcı Fikret Seçen’e bizi bilirkişi yapın davada dedik. Olumlu yanıt alamadık. Zekeriya Öz ile Fikret Beyin odasında tanıştık. Davayla ilgili özel bir görüşmemiz olmadı. Daha detaylı çalışma yapmak istedik ama bu kadarla kifayet etti. Şifai olarak hepsiyle görüştük. Direnç görmedik. Çalışmayı derinleştiremedik” dedi.

‘DİRENCİ ANLAMAKTA ZORLANMIŞTIK’

Hakim’in “FETÖ’ye ilişkin bir tespitiniz oldu mu?” şeklinde ki sorusuna Genç, “O zaman dikkatimizi çeken anlamsızlık, duyarsızlık yüklenmiş olmasıydı. Birinci olarak o zaman anlam verememiştim ama şimdi baktığımda da daha farklı yorumluyorum. FETÖ davalarına da bakıyorum. Bu İçişleri Bakanlığı’nın ön inceleme yapmaması da var. Direnci anlamakta zorlanmıştık. Bazıları çok duyarlı bazıları da çok duyarsızdı. Onların bu dönemde böyle bir şey içerisinde olup olmadığını bilmediğimizden pek anlayamadık” sözleri ile yanıtladı.

‘RESMİ BİR İŞLEM YAPMADIK’

Hakimin, “Direnç gösterenler hakkında bir işlem yaptınız mı?” şeklinde ki sorusuna ise Genç, “Direnç olursa alabilirsiniz. İnceleme aşamasında açığa alamazsınız. Bakanlıktan onay verilseydi açığa alabilirdik. Bu nitelikli bir soruşturmaya dönüştüğünde alırsınız. 4483 istedik ama izin verilmedi. Yazılı olarak bunlar direnç gösteriyor demedik. Resmi bir işlem yapmadık” diye yanıt verdi.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN AYAK DİRETMESİ VARDIR’

Avukat Hakan Bakırcıoğlu ise Genç’e, yaptıkları inceleme ve görüşmelere dair sorular yöneltti. Genç, “Ortada zaten başlamış soruşturmalar, davalar var. Yazılmış olan 20’ye yakın rapor var. Hukuk açısından baktığınızda hepsinin bir karşılığı var. Somut olarak bir yargı süreci devam eden dosyadan bir dosya istediğimizde ‘siz yargıya müdahale edemezsiniz’ diyorlardı. Bu algıyı oluşturmamam gerekiyordu. Böylesine bir ortamdan baktığımızda bazı şeyleri söylememiz çok kolay. O dönemki gelişmeler silsilesine baktığımızda Hrant Dink’in korunması gerekirdi. İçişleri Bakanlığı’nın inanılmaz bir ayak diretmesi vardır” diye konuştu.

Genç, “Müfettiş ve hukukçu olarak bir örgüt varlığını görüyorum” dedi.

Genç’in tanık beyanlarının alınmasının ardından Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişlerinden Mehmet Akın’ın dinlenilmesine geçildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR