‘Diren Keser’in gözaltına alınması Alevilere bir mesaj’-VİDEO

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, Gazeteci Diren Keser’in gözaltına alınmasının hukuksuz olduğunu söyledi.

Mersin’de 13 gün önce evi basılarak gözaltına alınan ve Mersin Emniyetinde tutulan Gazeteci Diren Keser bugün adliyeye çıkarılacak.

Gazeteci Diren Keser, OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan TV10’da “Hak Yolu” ve “Akdeniz’in Güncesi” programlarını hazırlayıp sunuyordu. Keser, Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılan TV10’da Pir Hasan Kılavuz ve Pir Zeynel Kete ve yazar Abbas Tan ile birlikte “Hak Yolu” programını yapıyordu. Her hafta gerçekleşen programda Cem, Musahip, Pir, Mürşit, Rayber, Talip, Hızır orucu, 12 imam Orucu gibi Alevi toplumunun temel değerleri üzerine tartışma yürüten “Hak Yolu” programı, Alevi toplumunun güncel sorunlarına da ışık tutmaya çalışıyordu.

PİRHA’ya konuşan TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, Diren Keser’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Büyükşahin, “Hem TV10’nu karartılar hem de Alevilerin ihtiyaçlarını, yol erkânlarını ekranlara taşıyan bunun için Alevi haberciliği, programcılığı yapan arkadaşların üzerinde de baskıları artırdılar. Hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan çok sayıda arkadaşımız başka televizyonlarda iş bulamıyor. Diren Keser de bunlardan biri” diye konuştu.

“DİREN NE YAPTIYSA BİZ DE ONU YAPTIK”

Büyükşahin, karartılan TV10’nun Mersin Temsilciliğini yapan Diren Keser’in Alevi pirleri ve yazarları ile yaptığı ‘Hak yolu’ programı ve Akdeniz bölgesinde yaşananların toplumsal meselelerini gündeme taşıdığı ‘Akdeniz’in Güncesi’ başlıklı programlarını sunduğunu hatırlattı.

Diren’in yaptığı bu programlarla Alevilerin sorunlarını, kültürlerini televizyon ekranlarına yansıttığını söyleyen Büyükşahin, “Diren Keser’in 10 günü aşkındır gözaltına alınması Alevi toplumuna ve gazeteciliğine verilen bir mesajdır. Diren Keser ne yaptıysa biz de aynısını yaptık. Diren Keser Mersin’de yaptıysa, Hüseyin Kelleci Tokat’ta, Cemo Doğan Maraş’ta, Ahmet Bakır Dersim’de, Veli Büyükşahin İstanbul’da yaptı. Her bir arkadaşımız bir başka yerde aynı şekilde Alevilerin inancını ekrana taşıdı” diye konuştu.

DERVİŞ MİSALİ…

“Televizyonda çalışan arkadaşlarımız Derviş misali Türkiye’de girilmedik Alevi yerleşim yeri bırakmadılar. Diren de aynısını yapıyordu. Bir lokma bir hırka ile yola çıktılar.  Çünkü Alevi yerleşim yerlerine hiç kimse mikrofon uzatmadı” diyen Büyükşahin, Diren Keser’in Alevilerin sorunlarına ekranlara taşımasının sistemi rahatsız ettiğini vurguladı.

Büyükşahin, Diren Keser’in gözaltına alınmasının da TV10’nun kapatılması kadar hukuksuz olduğuna dikkat çekerek, bu hukuksuzluğun bir an önce son bulmasını istedi.

Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR