Dışişleri Bakanlığı’ndan ateşkes açıklaması

Post date:

Author:

Category:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, BMGK’nın Suriye’de ateşkes kararını Türkiye’nin memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen Suriye’de en az 1 ay süreli insani ateşkes kararıyla ilgili soruya yanıt verdi.
Aksoy, karara ilişkin  “BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen, Doğu Guta başta olmak üzere Suriye’de kötüleşen insani durum karşısında, acil insani yardımların erişimine ve tıbbi amaçlı tahliyelere imkan tanınması maksadıyla,  çatışmaların gecikmeksizin durdurulması ve en az 30 gün insani ateşkes talebinde bulunan kararı memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Türkiye’nin, Suriye’de ateşkesin tesisi, çatışmaların durdurulması ve gerginliğin azaltılması konusunda en başından beri her platformda çaba harcamakta ve uluslararası toplumun bu yöndeki adımlarını desteklediğini belirten Aksoy, şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye, Doğu Guta’da artan ihlallerden ve sivillere yönelik uygulanan kuşatmanın yol açtığı kötüleşen insani durumdan duyduğu endişeyi muhtelif açıklamalarda dile getirmiş ve bu ihlallere son verilmesi çağrısında bulunmuştur. Bu konudaki endişelerimizi, rejimin garantörü konumundaki Rusya ve İran’a da aktarmış, rejimin sivillere yönelik saldırılarının ve ateşkesi ihlallerinin gerginliği azaltma bölgelerindeki ortak gayretlerimizi sekteye uğrattığına dikkat çekmiştik.
Kesintisiz insani yardım erişiminin sağlanması uluslararası hukukun bir gereğidir. Açlığa mahkumiyetin sivil halka karşı bir silah olarak kullanılması kabul edilemez. Bugünkü kararda da atıfta bulunulan 2268 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının tam olarak uygulanması çağrısına desteğimiz tamdır.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR