DİSK Başkanı Beko’ya ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davası

Post date:

Author:

Category:

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’ya, “Taşerona Hayır” mitinginde yaptığı konuşmalardan dolayı “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’ya, iki yıl önce İzmir’de, yapılan “Taşerona Hayır” mitinginde yaptığı konuşmalardan dolayı “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açıldı.

İki yıl önceki mitingde konuşan Beko, Kürt illerinde yaşanan çatışmaların son bularak barış ortamının sağlanmasını ve DAİŞ’in Ankara Garı saldırısının perde arkasının açıklanmasını istemişti. Beko’nun konuşması ve atılan sloganlardan dolayı harekete geçen savcılık soruşturma başlattı. İzmir Cumhuriyet Savcısı Emin Ekmekcioğlu, tarafından hazırlanan iddianame geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından kabul edildi.

İddianamede, DİSK Genel Başkanı Beko’nun “Türkiye’de 7 Haziran sonrası sarayın diktatörü Türkiye genelinde kanlı iktidarını kurabilmek için Türkiye’nin bir çok kentlerinde bir çok sokaklarında baskınlar yaparak çatışmayı başlatarak bu ülkede o güzelim insanları katlettiler. 10 Ekim Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük katliamını başta saray cuntası ve onun yandaşları ve onunla birlikte hareket eden soytarılar yapmıştır” dediği belirtildi.

Aynı iddianamede, Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara’nın, “Hırsız Katil Erdoğan” sloganı arttırdığı iddia edildi.

Davanın ilk duruşması,11 Mayıs Perşembe günü İzmir Adliyesi 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR