Diyanetin dedesi olurlar Alevilerin değil

Çağla AĞIRGÖL

Hükümet 4 Kasım’da başlayacak Muharrem ayı dolayısıyla Alevi dedelerini Avrupa’ya gönderecek. Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gelen talepler doğrultusunda 65 Alevi dedesinin Avrupa’ya gönderilmesi talimatı verdi. Muharrem’de Avrupa’ya gönderilecek dedelerin uçak bileti dahil bütün harcamaları devlet tarafından ödenecek. Dedeler Almanya başta olmak üzere Alevi vatandaşların çoğunlukta olduğu Avusturya, Fransa ve Belçika gibi ülkelere gönderilecek. Dedeler burada Muharrem etkinliklerine katılacak ve yurttaşlarla buluşacak.

MUHTAÇ DEĞİLLER
Alevi örgütleri hükümeti ve diyaneti eleştirerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu “Bu işin içinde her zaman ki gibi Cem Vakfı var. Diyanet Aracıyla Cem Vakfı’nın organize ettiği bir dede grubu Avrupa’ya gidecek” dedi. Konuyu Cem Vakfı’nın yetkilileriyle görüştüklerini söyleyen Kenanoğlu, vakıftan “Diyanet’in sadece gri pasaport alımına yardımcı olduğu” şeklinde bir yanıt aldıklarını söyledi.
“Alevi toplumu bu kadar aciz değil, dedeleri yurt dışına gönderebilmek için Diyanet’in üç kuruşuna muhtaç değil” diyen Kennanoğlu şöyle konuştu: Alevi toplumunu bu duruma düşürülmemeli. Diyanet, bizim için kabul gören bir kurum değil. Diyanet aracılığıyla Avrupa’ya gönderilen dedeler ‘diyanetin dedesi’ olur ‘bizim dedemiz olamaz.’ Diyanetin vereceği parayla yapılacak dedeliğin alevilik açısından hiçbir geçerliliği yok. Bu olay devletin, Cem Vakfı ile çevirdiği bir oyundur. Dedeleri kendi taktikleri doğrultusunda kullanıyorlar.
Kenanoğlu bunun “Dedeler aracılığıyla Alevileri kontrol altına alma girişimi” olduğunu söyledi.

KİMLİK DAYATILIYOR
Devletin alevi dedelerine yönelik yaklaşımlarını doğru bulmadığını belirten Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel “Kendileri belirleyip kendileri götürüyorsa turistik geziye götürüyordur. Zaten her yıl Muharrem Ayı’nda yurt dışındaki Alevi Örgütleri Türkiye’de bulunan alevi dedelerini davet ederek, pasaport ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor. Özel, Hükümet, açılımı renkli göstermek ve şov yapmak amacıyla kendilerine yakın olan alevi dedelerini götürüyor” dedi. “Alevi dedesi devletten maaş alırsa, alevi dedesi olamaz. Pirlik, mürşitlik yapamaz; yolumuza terstir. Alevilerin talepleri göz önüne alınmazken tam tersine istemediği şeyleri yapıyorlar. Bakalım nereye kadar gidecek, göreceğiz” şeklinde konuştu.

MİSYONERLİK ÇALIŞMASI
Pir Sultan Abdal Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Kemal Bülbül ise “Bu bir misyonerlik çalışmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Çin, ABD, Güney Afrika ve Sibirya’ya kadar geniş bir çalışma alanı var.
Bu çalışma alanıyla Türk-İslamcılığını dünyada yaygınlaştırmak istiyor. Çalışmalarının alt başlıklarından biri ise Alevileri Sünnileştirmek. Bu çerçevede yapılmış bir çalışmadır” sözleriyle projeye karşı çıktı.
“Dedelerimizin böyle bir şeyi kabul etmeyeceğini düşünüyoruz” diyen Özel, “İzzettin Doğan ve Hoca Efendi, bunu kabul eder etmez, bunu bilmiyorum. Ama bizim demokratik alevi hareketi olarak tabir ettiğimiz ve Cem Vakfı dışında kalan kurum ve kuruluşlardaki dedeler böyle bir şeyi kabul etmeyeceği açıktır. ‘Alevi açılımı’nın geldiği noktadır bu. Açılımla, paketle olmaz bu işler “ şeklinde konuştu.

EN SON EKLENENLER