Diyanet’in ‘Nusayrilik’ inadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

2017-2018 öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. sınıf ders kitabında “Nusayrilik” başlığı ile işlenen konuda Arap Alevileri’nin “İslam dışı” olduğuna yönelik ifadelerin kaynağının Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayını olduğu ortaya çıktı. MEB kitaplarındaki gerekli düzeltmeyi yaparken Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Diyanet’e “MEB gerekeni yaptı sıra Diyanet’te” çağrısı yaptı. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 2017-2018 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. Sınıf ders kitabının Arap Alevilerinin “şehadet” inancını çok farklı yorumlayarak “Ben Ali’den başka ilah bulunmadığına şehadet ederim” dediği, “Hıristiyanlarda olduğu gibi Arap Alevilerinin de teslis inancına sahip olduğu”, “Hac’da Nusayrilerin dini liderlerinin mezarını ziyaret ettiği”; “Nusayrilerin, Hz. Ali’nin Güneş’te veya Ay’da oturduğuna inandığını”, “şarabı kutsal saydığını” öne sürüldüğünü; yaptığı açıklama ve verdiği soru önergesiyle kamuoyuna duyurmuştu. Gelen tepkiler üzerine MEB’den Dudu’ya yanıt geldi. MEB’den 25 Ocak 2018’de verilen yanıtta, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca yapılan güncelleme çerçevesinde Özgün Yayıncılık’tan çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. Sınıf kitabında gerekli düzeltmelerin yapıldığı belirtildi. Kitap toplatılmamakla birlikte, gelecek yıl yenilenecek basımda yer alan düzeltmeler de http://www. eba.gov.tr adresinde yayımlandı.

Kaynak Diyanet

Öte yandan gelen yanıtta yanlış bilgiler içeren kitabın kaynağı olarak devletin resmi organlarınca yayımlanan “Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları İslam Ansiklopedisi Cilt 33, Nusayrilik Maddesi; Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, İlyas Üzüm, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevilik; İslam Araştırmaları Dergisi, İlyas Üzüm, Türkiye’de Alevi/Nusayri Önderlerinin Eserlerinde İnanç Konularına Yaklaşım” kitaplarının kaynak alındığı kaydedildi.

CHP’li vekilden çağrı

Konuyu değerlendiren Dudu, kitaptaki Arap Alevilerini “İslam dışı” gösteren bilgilerin kaynaklarından 2 tanesinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Dinimizi ve hassas bir konu olan mezhepleri, İslam dinine ve tarihine en uygun şekilde anlatması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı, yanlış referanslara neden olmaktadır. Bu yanlış referanslardan dolayı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. Sınıf kitabında Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzeltmeler yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Vakfı Yayınları’ndan çıkan “İslam Ansiklopedisi Cilt 33”te yer alan ‘Nusayrilik’ maddesinin de Ansiklopedi’den de çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde söz konusu ansiklopedide Arap Alevilerini İslam dini dışında gösteren ifadeler, başka ders kitaplarına da referans olmaya ve zihinleri zehirlemeye devam edecektir. Ötekileştirici zihniyet, toplumsal barışı da bombalayacaktır. Ortadoğu’daki yangın dikkate alındığında, bugün ihtiyaç duyduğumuz tek şey, toplumsal barış, sevgi, hoşgörü ve farklılıklara saygıdır. Bu çerçevede gerekli düzeltmeyi yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da göreve çağırıyorum.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR