Diyarbakır Cezaevi’nde istismar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır Cezaevi’nde çocuk koğuşunda 20’ye yakın çocuğun istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. 2013’te yaşanan olay, çocukların yaşadıklarını gardiyanlara anlatması ile öğrenildi

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20’ye yakın çocuğun, koğuşun temsilcisi B.Ç. ve B.G. tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı.
İkinci bir Pozantı Cezaevi olarak nitelendirilen olay, 2013’ün ekim ayında Ek Bina’da bulunan çocuk koğuşunda yaşandı. B.Ç. ve B.G. adlı çocukların diğer tutuklu çocuklara yaşattığı vahşet, çocukların yaşadıklarını gardiyana anlatması ile ortaya çıktı.

2013’te yaşandı

Dihaber’den Deniz Tekin’in savcılık iddianamesine dayandırdığı haberinde, B.Ç. ve B.G. adlı çocukların cezaevi idaresinin de desteğini aldığı ve diğer tutuklu çocuklara işkence uyguladığı, bazı çocukların kıyafet ve paralarını da gasp ettiği belirtildi. 2 çocuğa ise, cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan B.Ç. ve B.G.’nin yaşananları kimseye anlatmamaları için çocukları tehdit ettiği de öğrenildi. Yaşananlar, 13 yaşındaki A.K.’nin yaşadıklarını 13 Ekim 2013’te bir gardiyana anlatması üzerine ortaya çıktı. İstismarın ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, çocukların ifadesini olaydan 5 ay sonra alırken B.G.’nin ifadesi ise, tahliye olduğu için alınamadı. Çocuklar verdikleri ifadelerinde, B.Ç. ve B.G. hakkında şikayetçi oldu. Cinsel istismara maruz bırakılan bir çocuk, ifadesinde şunları anlattı: “B.Ç. koğuşumuzun sorumlusuydu, kendisi sağa sola bile bakmamamızı istiyordu. Paspas sapıyla ellerimize, göğsümüze ve yüzümüze vuruyordu. Korkumuzdan infaz memurlarına söyleyememiştik. Ne zaman ki A.K., B.Ç. hakkında şikayetçi oldu, bunun üzerine infaz koruma memurları bizim de şikayetçi olup olmadığımızı sordular, ben de B.Ç. ve B.G.’den şikayetçi olduğuma dair dilekçe verdim.” Bir başka çocuk ise ifadesinde, maruz kaldığı işkenceleri anlatarak koğuş temsilcisinin A.K.’ye cinsel istismarda bulunduğunu söyledi.

3 sayfalık iddianame

Soruşturma 2 yıl sonra tamamlanırken, olaya ilşkin sadece 3 sayfalık iddianame hazırlandı. Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, “Çocuğun basit cinsel istismarı”, “Yaralama”, “Nitelikli yağma” ile suçlanan B.Ç.’nin 108 yıldan 210 yıla kadar, B.G.’nin ise, 105 yıldan 195 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. İddianamede, cezaevinde 10 çocuk mağdur, 5 çocuk ise müşteki olarak yer aldı. 9 duruşması görülen dava devam ediyor.

İstismar raporu engellendi!

Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği’nin (ÇİMDER) Şakran Çocuk Cezaevi ile ilgili hazırladığı çocuk istismar raporunun, OHAL gerkçesiyle yasaklandığı belirtildi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, istismar raporunun yasaklanmasıyla ilgili ÇİMDER Başkanı Canan Arıtman, “Ülkemizde son yıllarda çocuk istismarı çok arttı, telefonumuzun çalmadığı gün yok. Önümüzdeki en büyük engel de bu iktidar. İktidar yapması gerekenleri yapmıyor ve yapmaya çalışan sivil toplum örgütlerinin de önünü kesiyor. Onlarca bilim insanı bu rapora bir sene emek verdi ama geldiğimiz nokta bu” diye konuştu.
Arıtman, Şakran Cezaevi’nde çocuklar ile birlikte gerçekletirdikleri programda ‘Bakanlık aleyhine’ herhangi bir şeyin olmamasına rağmen engellendiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Çalışmamızı Adalet Bakanlığı’nın izniyle yaptık. Raporlaştırıp bakanlığa sunduk. Raporda onların aleyhine tek kelime edilmiyor, neler yapılması gerektiğini anlatıyoruz.”

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR