Diyarbakır Valiliği: 1 ton patlayıcı kullanılmış

Post date:

Author:

Category:

Bağlar’daki polis merkezine tünel kazılarak yapılan bombalı saldırı ile ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, “Kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum nitrat ,TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcıyla ve zaman ayarlı düzenek ile patlatma gerçekleştirilmiştir” dedi.

Diyarbakır Valiliği, Bağlar ilçesindeki Çevik Kuvvet ve TEM Şube müdürlüklerinin bulunduğu polis yerleşkesine dönük dün gerçekleştirilen ve 3 emniyet mensubunun yaşamını yitirdiği, 100’ü aşkın kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Valilik, “Emniyet Müdürlüğü Ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğü’ne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı ve yapılan kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

172 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINMIŞTIR

Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında, olay ile doğrudan ilişkisi olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca, terörle mücadele kapsamı çerçevesinde Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile terör örgütü ile iltisakı olduğu değerlendirilen, 12.04.2017 tarihi saat 12.00 itibariyle 172 şüpheli daha gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin soruşturma işlemleri devam etmektedir” diye belirtti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR