Diyarbakır Valisi Aksoy, darbe davasında tanık olarak dinlenecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Darbe girişiminde yer aldığı iddiasıyla yargılandığı davada itirafçı olan Diyarbakır İl Jandarma eski Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş, etkin pişmanlıktan faydalanmak istediğini söyledi. Mahkeme, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’un davada tanık olarak dinlenmesi için davetiye gönderilmesine karar verdi.

15 Temmuz darbe girişiminde yer aldığı gerekçesiyle tutuklanarak TSK’den ihraç edilen Diyarbakır İl Jandarma eski Komutanı Albay Hasan Ceyhun Keleş hakkında “Anayasa düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “FETÖ/PDY üyesi olma” iddiasıyla 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın 2’nci duruşması görüldü. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Keleş ve avukatı hazır bulundu.

‘VALİ DARBE İLE İLGİLİ İLK BİLGİYİ BENDEN ALDI’

Keleş savunmasında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, TCK 221 maddesinde yer alan etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması yönündeki talebi kabul ettiğini belirterek, “Verdiğim ifadeler doğrudur. İfademden sonra yaptığım yer göstermeler sonucu bir kısım operasyonlar gerçekleşmiştir. Ben etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyorum. Bunu savcılıktaki ifademde de söyledim. Darbeye teşebbüs ile ilgili suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Diyarbakır Valisi Halil Aksoy, emniyet müdürü ve MİT bölge başkanı ile görüştüğünü ve Diyarbakır Valisi’ni bu konuda bilgilendirdiğini belirten Keleş, “Mahkemenin uygun görmesi durumunda Diyarbakır Valisi’nin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Darbe gecesi ilk bilgiyi vali bey benden almıştır. Kesinlikle darbe teşebbüsünün karşısında yer aldım. Üyelik ile ilgili olarak geçmişte bu yapı ile olan ilişkimi ben ayrıntılı olarak anlattım. Bunun için pişmanım” diyerek tahliyesini talep etti.

VALİ AKSOY TANIK OLARAK DİNLENECEK

Mütalaasını okuyan duruşma savcısı, mevcut delil durumu ve kuvvetli suç şüphesini gerekçe göstererek, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Diyarbakır Valiliği’ne müzekkere yazılarak, vali Hüseyin Aksoy’un tanık sıfatıyla dinlenmesi için günsüz davetiye gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı Temmuz ayına erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR