Diyarbakır’da Alevi İnanç Buluşması Gerçekleşti

Diyarbakır Alevi inanç buluşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Hacı Haspolat, Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ, Cem Evi Başkanı Cafer Koluman, sözlü kültür derleyicisi Bese Aslan, Dersim Alevi Piri Hasan Kılavuz, Diyarbakır Alevi Piri Hasan Baykurt, DİAYDER Başkanı Zahit Çitfkuran, Prof. Dr. İrfan Açıkgöz, Alevi ileri gelenleri ve Alevi vatandaşlar katıldı.
Etkinlikte bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır kentinin burada yaşayan herkesle birlikte bir kent olduğunu söyledi.
Baydemir, “Diyarbakır bütün inançlarıyla birlikte kadimdir. Bize düşen siz bu kentin yaşayanlarına hizmet etmektir. Bu kentte herhangi bir inanca mensup bir insanımız varsa ve o inancını özgürce yaşayamıyorsa veya mekansal eksikliği varsa her şeyden önce o biz yerel yönetimlerin bir eksikliği, bir kusuru olacaktır. Diyarbakır’da göç etmek zorunda kalan Ermeni kardeşlerimizin Ortadoğu’daki en büyük inanç merkezlerinden biri olan Surp Giragos Kilisesi’nin restorasyonu ile yolumuza devam ettik. Cem Evi ile bu hizmeti daha da ileriye götürmenin heyecanını birlikte yaşıyoruz” dedi.
Hiçbir bitkiyi, hiçbir ağacı kurutmamak gerektiğini belirten Baydemir, her kadim ağacın kendi kökü üzerinde büyüyüp geliştiğini söyledi.
Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının en köklü inanç ve felsefelerinden bir tanesinin de Alevilik olduğunu vurgulayan Baydemir, “Dolayısıyla bu inancın koca çınarına sahip çıkmamız gerekiyor. Bu inancın kurumasına, solmasına asla müsaade etmememiz gerekiyor. Belki bu ulu çınar, bu kentte yaprakları hafif solmuştu. Biz canlarla, dedelerle, seydalarla birlikte o ulu çınara can suyu verdik” şeklinde konuştu.
Diyarbakır Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cafer Koluman ise yaptığı konuşmada yaşadıkları coğrafyanın dinsel, etnik ve kültürel bir çeşitliliğe sahip olduğunu Aleviliğin de bu farklılıklardan biri olduğunu söyledi.
Alevilik inancının merkezinde insan bulunduğunu ifade eden Koluman, sürekli egemen, dinsel anlayışın dışında bulunduğunu ve yok sayılmaya çalışıldıklarını kaydetti.
Koluman, “Alevilere göre insana sevgi ve saygı her türlü ibaretten daha önemlidir. Bu nedenle derler ki her ne ararsan insanda ara” ifadelerini kullandı.
Ali Osman diye hitap ettiği Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e Cem Evi yapmasından dolayı teşekkür eden Koluman, yaptıkları ilk etkinlikte cenaze erkanını açık bir şekilde anlatacaklarını söyledi.
Konuşmaların ardından Cem Evi Başkanı Cafer Koluman’ın yönettiği panele geçildi. Koluman, Alevi inancında ölüm olmadığını, ölümü hakka yürüme olarak adlandırdıklarını söyledi.
Panelde Diyarbakır Türkmen Alevi Piri Hasan Baykurt, Alevi inancındaki cenaze defin işlemi ilgili ayrıntıları anlattı. Dersim Alevi Piri Hasan Kılavuz da panelde Kürt Alevilerdeki cenaze erkanı ve defin işlemi ile ilgili bilgiler verdi.
Panelin ardından Ali Osman ve Alevi dostu olarak hitap edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e ve Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ’a birer teşekkür plaketi verildi.
Daha sonra Cem Evi’nde semah dönüldü ve lokma dağıtılarak etkinlik sona erdi .

EN SON EKLENENLER