Diyarbakır’da liste savaşı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Cumali Atilla, yapılan personel alımında kendi oluşturduğu liste baz alınmadığı gerekçesiyle işe başlatılan 70 kişiyi çıkardı. Bu olayla çalkalanan belediyede daire başkanları ve şube müdürlerinin de istifası istendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından yüzlerce belediye çalışanı işinden çıkarıldı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve kayyum tarafından görevine son verilenlerin yerine yeni çalışanlar alınmaya devam ediyor. Eylül ayında belediyenin yaptığı alımlarda 140 işçi alındı. Daire başkanları ve şube müdürlerinin mülakatla aldığı işçilerden 70’i, 10 Kasım Cuma günü Kayyum Cumali Atilla’nın talimatı doğrultusunda çıkarıldı.
DAİRE BAŞKANININ OĞLU DA İŞE ALINMIŞ
İsmini vermek istemeyen bir belediye çalışanının verdiği bilgilere göre, alımlar yapılmadan önce kayyum tarafından mülakatı yapan komisyona bir liste gönderildi ve alımların bu liste doğrultusunda yapılması istendi. Alımların yapılmasıyla birlikte gönderdiği listede ismi yer alan, ancak işe alınmayan kişilerin bulunması üzerine; kayyum, alınanlardan 70’inin işine son verdi. Mülakat komisyonunda bulunan kişilerin kendilerine yakın kişileri işe aldığını ileri süren kayyum, mülakat komisyonundaki tüm daire başkanı ve şube müdürlerinin istifa etmesini istediği de belirtildi. Kayyum Cumali Atilla’nın istifa etmeyen daire başkanları ve şube müdürlerini KHK ile ihraç etmekle tehdit ettiği ileri sürüldü.
Belediye çalışanının verdiği bilgilere göre son alımlarda işe alınanlar arasında Mali Hizmetler Daire Başkanı’nın oğlu da bulunuyor, ancak kendisi işten çıkarılmadı. İşe alınıp daha sonra çıkarılanlara herhangi bir resmi görevlendirme yapılmadığı için hukuki yollara başvuramadıkları ve işten çıkarılanlar arasında iki engellinin de bulunduğu öğrenildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR