Doğayı koruyan dernek neden kapatılır?

Post date:

Author:

Category:

30 Aralık günü İçişleri Bakanlığı,  94 derneğin faaliyetlerinin valilikler tarafından durdurulduğunu açıklamıştı. Kapatılan derneklerden Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği, Derneklerinin kapatılması nedeniyle yazılı bir açıklama  yaptı. Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, derneklerinin, doğanın, doğal varlıkların ve yaban hayatının korunmasını esas alan, toplumda çevre bilinci oluşturmaya çalışan ve bunları gerçekleştirmek için çevre alanına giren birçok alanda çalışmalar yürüten bir çevre örgütü olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Dersimde 2015 yılından beri faaliyet yürüten Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği’nin 30 Aralık 2016 tarihinde derneğe gelen polis tarafından OHAL kanununun 11. Maddesine dayanarak mühürlendiği belirtildi.

“DERNEĞİMİZİN KAPATILMASI HUKUKA AYKIRIDIR”

Derneklerinin OHAL kapsamında kapatılmasını doğru bulmadıklarını ve hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken  Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu ülkenin tanımış olduğu haklarla kurulmuş olan derneğimizin OHAL kapsamında kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Derneğimizin kapatılması her yönüyle hukuka aykırıdır. Bu ülkenin doğayı korumayı esas olan dernekleri yaşatmasıdır en doğru olan. Bu açıdan içişleri bakanlığının talimatı doğrultusunda il valiliğince mühürlenme kararı verilen derneğimiz için alınan bu kararın gözden geçirilmesini ve mührün kaldırılarak haksızlığın giderilmesi talep ediyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR