Doğum sancısı çeken Zara Koç ‘ısrarla’ hastaneye yatırılmıyor

Post date:

Author:

Category:

İzmir’de 3 Temmuz’dan bu yana gözaltında olan 9 aylık hamile Zara Koç’un avukatı Nezahat Paşa, doktorlara ve savcıya doğumu yakın olduğu için Koç’un en azından hastaneye yatırılması ve orada gözetim altında tutulmasını önerdiklerini ancak kabul edilmediğini söyledi.

İzmir ve Mardin’de 3 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan aralarında 9 aylık hamile ve kalp hastası Zara Koç’un da bulunduğu 13 kişi, Bozyaka TEM Şubesi’nde tutulmaya devam ediliyor. Gözaltında tutulan Zara Koç, Habibe Aksun, Esma Koçhan ve Mariyet Çiçek’in ifade işlemleri tamamlanırken, 9 kişinin ifadelerine ise bugün başlanacağı öğrenildi.

İfade işlemleri tamamlanmasına rağmen 4 kadınla beraber henüz savcılığa sevk edilmeyen Zara Koç’un doğum sancıları sürüyor. Avukat Nezahat Paşa, doğum riskine rağmen Koç’un ısrarla emniyette gözaltında tutulduğunu belirterek, “Doğumu yakın olduğu için dolaşması gerekiyor. Ama tutulduğu yer küçük olduğu için bunu yeteri kadar yapamıyor. Ayrıca gerginlikten dolayı sancıları tutuyor. Yani baya zor bir durumda kendisi şu anda” dedi.

DURUMU DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR

Koç’un beslenme ihtiyaçlarının karşılandığını ancak sağlık ihtiyaçlarının karşılanmadığını vurgulayan Paşa, yasal olan günde 2 defa hastaneye götürülme hakkının karşılandığını ancak hamile olduğu için bu sağlık kontrolünün yeterli olmadığının altını çizdi. Hem doktorlara hem de savcılığa durumu bildirdiklerini ancak sonuç alamadıklarını ifade eden Paşa, doğumu yakın olduğu için en azından hastaneye yatırılması ve orada gözetim altında tutulmasını da önerdiklerini ancak yine de kabul edilmediğini söyledi. Koç ile yaptığı her görüşmede durumunun daha da kötüye gittiğini aktardığını kaydeden Paşa, hamile olması bakımından psikolojik olarak da bir baskı altında tutulduğunu dile getirdi. Paşa, çocuğun doğumundan annenin sağlık durumuna kadar yaşanacak her türlü olumsuzluktan yetkililerin sorumlu olacağını vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR