Doktordan hasta tutukluya: Soğuk su iyi gelir!

Post date:

Author:

Category:

2 ayda 21 kilo kaybeden ve ateşi 41 derecenin altına düşmeyen hasta tutuklu Bülent Özdemir’e cezaevi doktorunun, “Soğuk suyun altına gir” önerisinde bulunduğu ileri sürüldü. Ağabey Cemal Özdemir, kardeşinin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini söyledi.

Türkiye ve bölge cezaevlerinde OHAL ile birlikte hak ihlalleri artış gösterirken, hasta tutukluların durumu da bu hak ihlalleri ile birlikte her geçen gün kötüye gidiyor. Tekirdağ Cezaevi’nde bulunan hasta siyasi tutuklu Bülent Özdemir (40), son 2 ayda 21 kilo kaybetti. 16 yaşından beri serbest bırakılıp sonradan tekrar tutuklanan Özdemir, yüksek ateşten şikayetçi. Özdemir’in bu şikayetleri ise cezaevi yönetimi tarafından görmezden gelinirken, ağabeyi Cemal Özdemir (42), kardeşinin durumunu anlattı.

‘SÜREKLİ TUTUKLANIP BIRAKILIYOR’

Kardeşinin sağlık durumundan oldukça endişe duyduğunu belirten Ağabey Özdemir, kardeşinin 16 yaşından beri cezaevlerinde yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Bülent, ilk 16 yaşındayken siyasi nedenler ile tutuklandı. Bayrampaşa Cezaevi’nde 3 ay kaldı. Sonrasında çıktı cezaevinden, ama özgürlüğü 1 ay sürdü. Ardından tekrar tutuklanıp Ümraniye Cezaevi’ne konuldu. Orada da 3 ay kaldı. İkinci kez özgür kalmasının üzerinden bir yıl geçmeden ise ‘örgütü üyeliğin’den 12 yıl ceza aldı.”

‘YOĞUN BAKIMDAN ÇIKANA 4 SAAT RİNG İŞKENCESİ’

Kardeşi Özdemir’in Ümraniye Cezaevi’nde kaldığı sırada 2000 yılında başlatılan cezaevlerindeki ölüm orucuna girdiğini ve ölüm oruçları sırasında devletin müdahalesi sonucu kardeşinin yaralandığını söyleyen Özdemir, “O dönemde kardeşim de yaralanmış, kalbine bir kurşun yemişti. Ağır yaralanmasının ardından uzun süre de yoğun bakımda kaldı. Odaya çıkarılmasından birkaç gün sonra ring aracı ile Edirne Cezaevi’ne götürdüler. Yoğun bakımdan yeni çıkan birini 4 saat boyunca ring aracında götürdüler” dedi. Edirne Cezaevi’ne götürüldükten sonra da kardeşinin ölüm orucuna dahil olduğunu aktaran Özdemir, “Biz ailesi olarak karşı çıksak da hasta haliyle böyle bir şeye başlamasına mani olamadık. İkinci kez başladığı açlık grevinin 260’ıncı gününde kardeşim hafıza kaybı yaşadı. Durumu kötü olunca Edirne Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. O dönemde kardeşimin durumu kötü olduğu için biz de ailesi olarak çeşitli yerlere başvuruda bulunduk. Dışarıda tedavisinin devam etmesini istedik. Kendileri de durumu görünce, kardeşimi bıraktılar. Biz kardeşimi teslim aldığımızda kardeşim ciddi anlamda ölüm sınırındaydı. Ciddi hafıza kayıpları yaşıyordu” diye konuştu.

‘YAKLAŞIK 20 KİLO KAYBETMİŞ’

Kardeşi Özdemir’in 2009 yılında tutuklanıp 2014 yılında serbest bırakılmasının ardından tekrar 2016 yılında tutuklandığını söyleyen ağabey Özdemir, “Biz ailesi olarak 6 ay kardeşim ile görüşemedik. Görüş cezası verildi. Bundan bir buçuk ay önce kendisi ile görüştüğümüzde, sesi çok kötü geliyordu. Neyin var? diye sorduğumda ise, çok rahatsız olduğunu, düzenli spor yapmasına ve beslenmesine rağmen çok ciddi kilo kaybı yaşadığını belirtti. Yaklaşık 20 kilo kaybetmiş. Revire ya da doktora gidip gitmediğini sordum, dilekçeler verdiğini ama hiçbirine cevap alamadığını söyledi. Revirin kardeşime dönüşü ise, ‘Ateşi 41 derece, soğuk suyun altına girsin’ şeklinde” dedi.

‘DURUMU ÇOK KÖTÜ’

Kardeşinin durumunun çok kötü olduğunu kaydeden Özdemir, avukatlarının devreye girmesi ile cezaevi yönetiminin Özdemir’i doktora götürdüklerini söyledi. Özdemir, “Bir dünya test ve tektik yapılıyor; ama hala daha o testlerin sonucu alınmış değil. Çünkü bir ay önce en son doktor kendisini gördü. En son 21 Nisan’da telefon ile görüştüğümüzde ise, durumunun daha da kötüye gittiğini, dayanamadığını, sesinin duyulması gerektiğini söyledi” dedi.

Özdemir, konu hakkında suç duyurusunda da bulunacaklarını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR