Dolar durdurulamıyor, TL değer kaybediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Siyasi gelişmelerin ışığında Dolar/Euro artışı devam ederken, TL ise kendi liginde en çok değer kaybeden para birimi olarak varlığını sürdürüyor. Dün sabah saatlerinde 3.9781’e çıkarak kendi rekorunu tazeleyen Dolar, Merkez Bankası’nı da ‘örtülü faiz artışı’ alarmına geçirdi

İç ve dış siyasal gelişmelerden dolayı doların yükselişi durdurulamıyor. Doları tetikleyen etkenlerin başında ise AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın bağımsızlığını eleştirmesi ve ABD’de yargılanan Reza Zarrab davası ile NATO krizi bulunuyor. En son 12 Ocak’ta 3.9422 lira ile tarihi rekor düzeyine çıkan Dolar dün sabah itibariyle 3.9781’i bularak zirveye ulaştı. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 12 düştü. 12 Ocak’ta 4.6220 lirayı gören Euro, dün sabah saatlerinde 4.6774’ü buldu. Sterlin ise 5.23 ile rekor tazeledi. Dövizlerdeki tırmanışın da etkisiyle Borsa İstanbul Endeksi dün güne yüzde 0.74 düşüşle 103 bin 146 puandan başladı.

MB’den yeni hamle

Dolar, Euro ve TL’deki gelişmelerin ardından ise Merkez Bankası alarma geçti. “Örtülü faiz artırımına” giden Merkez Bankası, bankanın gecelik borç alma limitini bugünden geçerli olmak üzere sıfıra indirme kararı aldı. MB yetkililerinden alınan bilgiye göre, tüm fonlama geç likidite penceresinden yapılacak. Bu adımla ağırlıklı ortalama fon maliyeti 25 baz puan artıracak. Mevcutta yüzde 11,99 olan maliyet 12,24 olacak. MB’nin kararının döviz üzerindeki etkisi gün içinde ölçülebilir.

‘Çalkantının sebebi politik’

Tanto Capital Partners Ceo’su Ozan Özkural, piyasalardaki çalkantının politik risk algısından kaynaklandığını kaydetti. Artı Gerçek’te yer alan habere göre, Özkural, “Özellikle ABD’de Zarrab davasının sonucunun ne olacağı, bankalara gelecek muhtemel yaptırımların ne olacağı konuları konuşulurken bu durum kendini kurda da hissettirmeye başladı” dedi. Merkez Bankası’nın önlem almaya devam edeceğini belirten Özkural, “Ancak Türkiye’deki politik risk algısı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin net olmaması artık kendini hızla piyasalarda hissettirmeye başladı” değerlendirmesini yaptı.

‘Tamamen şaka’ yorumu

Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash’ten de Merkez Bankası’nın son hamlesine yorum geldi. Ash, Merkez’in likidite adımı için, “tamamen şaka” yorumunu yaptı. Ash, “25 baz puan gibi bir artışın hiçbir farkı olmayacak. TCMB son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sonraki aşamada alan elde etmek için Geç Likidite Penceresi’nde (GLP) en az 200 baz puan faiz artırmış olmalıydı. Bu hamle çok küçük, çok geç” dedi. Ash, “Şimdi haftalar sonra olan yeni PPK toplantısına doğru ağır aksak ilerliyor ve bundan önce bir başka olağanüstü PPK toplantısına gitmek zorunda kalacaklar gibi” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR