Dolar/TL paritesinde oynaklık

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin Türkiye’deki tüm diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya aldığını açıklaması üzerine, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de dün “ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır” açıklaması geldi

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, bunun üzerinde Dolar/TL paritesi pazartesi günü, ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan 3.8289’ü gördü. Haftaya ABD vize krizi ve Suriye sınır hareketliliği stresiyle başlayan Türkiye varlıklarında yaşanan sert kayıplardan sonra önceki gün akşam saatlerinde 3.7345/3.7355 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.6824/3.6854 seviyesinde bulunuyor.

Analistler yorumladı

Analistler, ABD gibi önemli bir müttefik ile böyle bir kriz yaşanmasının sadece ticari değil birçok açıdan risk yaratacağına dikkat çekerek, kriz çözülene kadar piyasalarda haber akışı ve karşılıklı açıklamalara bağlı olarak oynaklığın sürmesini bekliyor. Önceki gün, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal da, TL’deki sert değer kaybının ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini, kurdaki oynaklığın geçici olduğunu söylemişti. UBS Wealth Management Portföy Yöneticisi Michael Bolliger de, uzun vadede, Türkiye’nin cari işlem açığı, yüksek enflasyon ve güvercin yönlü olma eğilimi içerisindeki Merkez Bankası sebebiyle Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesini beklediğini ifade etti. London Capital Group analisti İpek Özkardeşkaya ise, iki ülke arasındaki gerginliğe diplomatik bir çözüm bulunmaması durumunda, Türkiye piyasalarının satış baskısı altında kalmayı sürdüreceğini dile getirdi. Özkardeşkaya, “Diplomatik bir çözüm rahatlama rallisini tetikleyebilir; bu durumda yatırımcılar cuma günkü kapanışa yakın seviyelerde bir düzeltmeyi hedefleyebilir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR