Dört bir yanda kredi arayışı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’nin vadesi gelen yüksek miktarlardaki dış borçlarını ödeyebilmek amacıyla, dünyanın dört bir yanında ipotek karşılığı borç bulmaya çalıştığı görülüyor. Birçok kamu varlığının, geçtiğimiz yıl kurulan ‘Varlık Fonu’na devredilmesinin nedeni, hem özelleştirme hem de fondaki varlıkların ipotek verilerek, kredi bulmak olduğu biliniyor. Bu devir işlemlerinin hemen ardından ÇAYKUR hisseleri, Katar’lı bir fondan alınan borç karşılığında ipotek verilmişti. Bu ipotek işleminin kapalı kapılar ardında ÇAYKUR’un satışının yapıldığı iddiaları, gündemde yer almıştı. Türkiye’nin dış borçları her geçen gün büyürken, bu borçların yüksek tutarlı vadelerinin de zamanı geldi. Bu borçları ödeyebilmek için yüksek faizle tekrar borçlanma yoluna gitmeye çalışan AKP hükümetinin ise, borç bulmakta sıkıntı çektiği görülüyor.

Varlık Fonu’nun (TVF), aralarında Çin’den ICBC’nin de bulunduğu uluslararası bankalarla, kredi görüşmesi yaptığı belirtiliyor. Varlık Fonu, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ICBC’den 5 milyar dolar tutarında 10 yıllık kredi istedi. Vakfın vekaleten başkanlığını yürüten eski Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ve TVF Yönetim Kurulu üyesi olan ve kamu oyunda ‘jöleli’ olarak bilinen Yiğit Bulut’la, 4 Ekim’de ICBC Türkiye Başkanı Xu Keen ile görüştü. Bunun yanında uluslararası diğer fonlarla da görüşmeler yapıldığı ve yine Katar’lı bir fonla görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor. Bir yandan kredi peşinde koşan AKP hükümeti, diğer yandan kamuya ait taşınmazları pazarlama telaşında.
Bu amaçla, gelecek 3 yıl içinde aralarında lojman, sosyal tesis ve arsaların bulunduğu taşınmazlar satışından 7 milyar 182 milyon 647 bin lira para toplayacağı öngörülüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR