DTK Dörtler’i andı: İnsanlık onurunu kurtardılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 17 Mayıs 1982’de Amed 5 Nolu Cezaevi’nde işkencelere karşı bedenlerini ateşe veren ve Dörtler olarak anılan Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ile Necmi Öner’i andı.
Dörtler’in şehadet yıl dönümü vesilesiyle bugün yazılı açıklama yapan DTK, “Faşizme karşı direnmek dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlık onurunu korumakla eş değerdir” dedi.

‘KÜRTLER ASKERİ FAŞİZME DE SİVİL FAŞİZME DE DİRENİYOR’

“Hapishanedeki Kürtler, Evren Cuntasının işkencesine karşı insanlık onurunu kurtarmak için bedenlerini siper etmişlerdir” vurgusunda bulunulan açıklamada, “Bugünkü savaşın kaynağı da hapishanenin ırkçı ve faşist subaylarının zindanlara doldurduğu yaşlısı ve genciyle Kürt halkına yaptıkları insanlık dışı işkencelerde aranmalıdır. Kürt halkı her zaman darbelere karşı büyük bedeller ödemiştir. Ama asla mücadelesinden vazgeçmemiştir. O gün insanlık onuru için bedenini siperleştiren Kürtler, bugün Kürt halkının statü talebi ve tüm halklarımız için de demokratik ve özgür bir yaşamın bedelini ödüyor. O gün askeri faşizme karşı bugün de sivil faşizme karşı duruşundan ve tutumundan taviz vermeyen Kürt halkı mutlaka kazanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

‘YENİ YAŞAM İÇİN BİRLİK ŞART’

DTK, açıklamasının sonunda, “Irkçılığın, insanlık dışı muamelenin olduğu bu dönemlerin yaşanmaması için başta bütün Kürtlerin birlik olması, demokrasi güçlerinin ve dostlarımızın Kürt halkının siyasi statü taleplerinin etrafında birleşmesi tüm Türkiye ve Ortadoğu için yeni bir yaşamın adı olacaktır” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR