DTK’den direniş çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sivil toplum kurum ve kuruluşlarına yönelik kapatma kararına ilişkin açıklama yapan DTK, “Herkesi tepki göstermeye ve birlikte direnmeye çağırıyoruz” dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından, derneklerin kapatılmasına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin karşı bir darbe gerçekleştirerek, bütün demokratik muhalefete, basına-medyaya, aydınlara, üniversitelere ve özgür düşünce dünyasına karşı büyük bir saldırı ve tasfiyeye giriştiği kaydedildi. Önce muhalif medya kuruluşları ve basın yayın organlarının kapatıldığına vurgu yapılan açıklamada, gazeteciler, emekçilere karşı saldırının vekiller, belediye eşbaşkanlarıyla devam ettiği kaydedildi. Sivil toplum örgütlerine ve yöneticilerine karşı büyük bir saldırı ve darbe girişiminde bulunulduğu belirtilen açıklamada, “Bu saldırılar ve darbeler göstermektedir ki Türkiye bir darbeler sürecine girmiş, tek adamlık bir diktatörlüğe doğru hızla gitmektedir” denildi.

‘Herkesi tepkisini göstermeye çağırıyoruz’

Yaşanan hukuksuzluğa sessiz kalanlara atıfta bulunulan açıklamada, tüm bu saldırıların bugün sessiz kalanlara da yöneleceğine vurgu yapılarak “Sessizlik, tepkisizlik ve bu faşizan uygulamalara karşı refleks geliştirmemek, geleceğimizin ve bütün demokratik kazanımlarımızın kaybedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle, bütün demokratik kişi ve kurumları, kendine insanım diyen herkesi bu saldırlar karşısında tepki göstermeye ve birlikte direnmeye çağırıyoruz. Bir kez daha halklarımızın birliğine, kardeşliğine, geleceğine ve demokrasisine karşı gerçekleştirilen bu faşizan politika ve uygulamaları şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz” diye kaydedildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR