Duisburg Alevi Toplumu da eş başkanlığa geçti

Almanya’da Duisburg Alevi Toplumu daha önce yüzde 51`lik çoğunluğun sağlanamamasından dolayı, 26.12.2016 tarihinde çoğunluk aranmaksızın 300’e yakın üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği tüzük kurultayı, Alevi öğretisine yakışır bir şekilde gerçekleşti. Gerçekleştirdiği kurultayda, tüzüğünde yaptığı değişikliklerle “Eş Başkanlık” ve bazı maddeler tüzüğe ilave edildi.

Eş Başkan Zeki Çakır’ın açılış konuşmasının ardından saygı duruşu ve Cemalettin Eken dedenin verdiği gülbeng sonrası divan heyeti seçildi.

Divan´a oy birliğiyle seçilen Hıdır Temel Dede’nin başkanlığında, Ekrem Şahin ve Derya Başaran yönetiminde demokratik bir kurultay gerçekleştirildi. Tüzük Kurultayının ana gündem maddesine geçilmeden önce, Eş Başkan Fatma Yaşar bir konuşma yaparak, konuşmasında Duisburg Alevi Toplumu’nun kurucu üyelerinin 1987 tarihinde büyük
zorluklarla bodrum katlarından bugünkü cemevine nasıl gelindiğine, tüzüğün ne kadar önemli olduğuna ve Türkiye’deki güncel sorunlara değindi.

Üyelere altı hafta önceden gönderilen Türkçe ve Almanca tüzük taslağı, tüzük komisyonu tarafından, değişen maddeler Almanca ve Türkçe okunarak onaya sunuldu. Sunulan tüzük taslağı, ufak ekleme ve çıkarmalarla üyeler tarafından kabul gördü. Onaylanan yeni tüzük, eş başkanlığın yanı şıra, inanç kurulu, kadınlar ve gençlik kolu başkanlarının da yönetim kurulu üyesi olarak öngörmekte. Yani yönetim kurulu toplantılarında oy kullanma hakları da bulunmakta.

Ayrıca yeni tüzüğe göre, inanç kurulu başkanı direkt yürütme kurulu üyesi olarak onaylandı. Tüzük kurultayının sonunda eş başkanlar Duisburg Alevi Toplumu adına, başta yoğun bir katılım sağlayan üyelere, demokratik ve hoş görülü yönetiminden dolayı, divan heyetine, yeni tüzüğünün hazırlanmasında öz veriyle çalışan tüm komisyon üyelerine, lokma hazırlayan kadın canlara ve hizmet sunan gençlik koluna teşekkür ederek, yeni tüzüğün Duisburg Alevi Toplumuna hayırlı olmasını dile getirdiler. Ayrıca 2017 yılında tüm dünya halklarına sağlık, huzur, başarı ve barışın hakim olacağı bir yıl dileğinde” bulundular. (S.K)

EN SON EKLENENLER