Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklara Kürtçe türkü yasağı

Post date:

Author:

Category:

Mersin Kadın Platformu, çocuk istismarına dikkat çekmek için geçtiğimiz ay başlattığı “Kırmızı Balon” kampanyasını Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yapılan bir çocuk şenliği ile sonlandırdı.   MHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen şenlikte,  Çocuk Hakları Bildirisi okundu, çocuk istismarı hakkında ailelere bilgi verildi, çocuklar sahneye çıkarak şarkılar, türküler söyledi.

MHP’li Büyükşehir Belediyesi: Kürtçe yasaklı bir dil   HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin Gündoğdu Mahalle Evi’nde bağlama kursu alan çocuklar Türkçe bir türkü söyledikten sonra bir de Kürtçe türkü söylemek istedi. Salonda bulunanların ifadesine göre çocuklar Kürtçe türküye başladıktan birkaç saniye sonra salon yetkilileri sesi kesti. Bağlama çalan çocuklar ve seyirciler sesin neden kesildiğini anlamaya çalışırken belediye görevlileri belediyeye ait tesislerde Türkçe’den başka dilde müzik yapılamayacağı yönünde emir aldıklarını, Kürtçe’nin de yasaklı dil olduğunu, bu nedenle sesi kestiklerini  söyledi. Mersin Kadın Platformu üyelerinin “Emir veren amiriniz kim, onunla görüşeceğiz” diye ısrar etmesi üzerine görevliler  “Biz kimseden emir almadık, kendimiz kestik” dedi. Tüm bu tartışmalar şenlikte sahne alan veya izleyici olarak gelen çocuklar ve ailelerinin gözleri önünde yaşandı. Birçok aile gerginlik üzerine salonu terk etti.
Çocuğa şiddetin bir türü 
Kırmızı Balon kampanyasının yürütücülerinden Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi psikologu Fahriye Cengiz, “Her ortamda, ayrım gözetmemeksizin çalışma yaptık. Mersin’de Türk, Kürt, Arap çocuklar yaşıyor. Bu nedenle kampanya yaparken hiçbir siyasi parti, belediye ayrımı yapmadık. Bu şehir de Kürt çocukları da yaşıyor ve onların da Kürtçe söyleme hakkı var.. Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuğa şiddetin bir başka türüne, psikolojik şiddete tanık olduk. Bu çocuklar dilleri, kültürleri üzerinden şiddete uğradılar. ‘Bu dil yasaktır, bu dilde söyleyemezsiniz’ tartışmaları bu çocukların gözleri önünde yaşandı. Yarın bu çocuklar belki sahneye çıkmaktan korkacaklar, belki dillerini konuşmaktan korkacaklar”  diye konuştu. MERSİN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR