Dünya ‘endişe’nin ötesine geçmeli

Post date:

Author:

Category:

17 yıl sonra Birleşmiş Milletler (BM) Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü, Türkiye’ye gelerek Kürdistan’daki savaş ve 15 Temmuz darbesinin ardından ifade özgürlüğü için temaslarda bulunuyor. BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye, yaptıkları temaslar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kaye’nin Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bulgularını içeren raporu tamamlandıktan sonra mart ayında BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunulacak.

Kürtlerin özyönetim direnişleri sürecinde devletin yaptığı katliamlar nedeniyle uluslararası kurumlara yaptığı çağrıya hiçbir yanıt alamamasını değerlendiren Kaye, “Türkiye’nin mülteci krizinden dolayı Avrupa’ya karşı bir kozu, bir el üstünlüğü var. Önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın buradaki insan hakları durumuna karşı daha güçlü bir pozisyon belirleyip, belirlemeyeceğini bilemiyoruz. Eğer daha önceden daha güçlü tepki verilmiş olsaydı durum farklı olur muydu, onu da bilmiyorum. Çünkü Türkiye bir yönde ilerliyor ve Avrupa’nın da bu yön üzerinde herhangi bir etkisi olamıyor” dedi

Harekete geçilmeli

Hükümetin insan hakları ve hukuka aykırı her hareketinde Avrupa’nın, “Endişe duyuyoruz” açıklamalarını değerlendiren Kaye, “Durumlar daha da kötüleşirse ‘çok ağır şekilde endişe duyuyor’ olacaktır! Öyle bir an gelebilir ki ‘endişe duymanın’ ötesine geçebilir. Hukuk gerektirdiği için harekete geçmek zorunda kalabilirler” şeklinde yorumladı.

Deniz Nazlım / Selami Aslan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR