Ebadi’den Türkiye’ye: Gerekirse…

Türk devletinin Musul operasyonuna katılmasına asla izin vermeyeceklerini yineleyen Irak Başbakanı Haydar Ebadi, gerektiğinde Türk devletine karşı savaşacaklarını söyledi

Başkent Bağdat’ta Musul operasyonuna ilişkin basın açıklaması yapan Irak Başbakanı Haydar Ebadi, “Musul operasyonuna Türk ordusunun katılımına izin vermeyeceğiz” diyerek, Türk devletinin böylesi bir çatışma için ortam hazırladığını, böyle bir durumda her türlü savunma haklarını kullanacaklarını ve gerektiğinde Türk devletine karşı savaşacaklarını söyledi. Ebadi, “Bizim topraklarımızı işgal ettikleri halde biz sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirttik. Buna rağmen eğer Musul operasyonunda bizim için tehlike oluştururlarsa biz de kendimizi savunacağız. Onun için bir kez daha belirtiyorum. Musul operasyonuna sadece Iraklı güçler katılacaktır” sözlerini yeniledi.

Türk devlet güçlerinin kendilerinin bilgisi dışında Başika’ya güç geçirdiğini belirten Ebadi, bu konuda Arap birliği ve ilgili BM Güvenlik Konseyine de başvurduklarını ifade etti. Türk devletine güçlerini Irak’tan çıkarması için gerekli baskının yapılması gerektiğini vurgulayan Ebadi, “Bu güçlere çağrıda bulunuyoruz. Bu savaşta bizim tarafımızı mı tutuyorsunuz, yoksa Türk devletinin mi? Artık tavrınızı netleştirin” dedi.

EN SON EKLENENLER