“Efrîn derken İdlib’den olacak”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erdoğan içeride ve dışarıda sıkıştıkça Efrîn’e saldırıdan bahsederken, sınıra askeri yığınak ve kanton üzerinde keşif uçuşları arttı. Rusya’dan onay bekleyen Erdoğan’ın Efrîn’e giderken İdlib’den olacağı yorumları yapılıyor

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın anti-Kürt politikası hem ülkeyi hem de iktidarı siyasi, toplumsal, ekonomik ve askeri olarak krize sürüklemiş durumda. Tüm görüşme ve ittifak arayışlarını Kürtlerin statüsünü engellemek üzerine kuran Erdoğan, yıllardır Kürtlere karşı desteğini aldığı ve üyesi olduğu NATO ile büyük kriz yaşarken, Rusya’ya yanaşarak çözüm arıyor. Ancak Rusya’dan da şimdiye kadar istediğini alamayan Erdoğan, sıkışmışlığını aşmak için yeni savaş planlarınndan medet umuyor. Bu kapsamda her sıkıştığında Efrîn’e saldırdan dem vuran Erdoğan, Rus Lider Vladimir Putin’den izin bekliyor. Sınırda ise hem askeri yığınak hem de Efrîn Kantonu üzerinde savaş uçakları hareketliliği arttı.

Sınıra yığınak sürüyor

Efrîn Kantonu’na bağlı Cindirêsê de bulunan ANHA muhabirlerinin yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Efrîn sınırında bulunan İdlib iline bağlı Atme kasabasının etrafındaki Türk ordusuna cephane sevkiyatı yapıldı. Söz konusu alan Türkiye’den yardım alan Cebhet El-Nusra ve Feyleq ElŞam çetelerinin hakimiyeti altında. Muhabirler, yapılan sevkiyatın askeri araç ve cephaneden oluştuğunu bildirdi. Ayrıca yapılan sevkiyatın Efrîn’in Cindirês ilçesi karşısındaki Bükülmez Karakolu’na ve sınırdaki askeri noktalara dağıtıldığını, ardından da sevkiyatı yapan araçların Atmê kasabasına, oradan da Şêx Berekat dağı ve Daritizê beldesine doğru gittiği kaydedildi.

Uçaklarla sınır ihlali

İdlib’e sevkiyat yapıldığı sırada, Türk ordusuna bağlı keşif ve savaş uçaklarının Efrîn bölgesinde uçuş yaptığı bildirildi. Türk ordusuna ait keşif uçaklarının Efrin’in Raco, Mabata, Cindires, Şera, Bilbile ilçe ve bölgeleri üzerinde gezdiği öğrenildi. Öte yandan Türk ordusu, 2017 yılının başından beri Efrîn’e saldırıyor. Türk ordusu 2017 yılının başından beri havan ve doçkalarla 576 defa Efrîn’e saldırdı. Saldırılarda aralarında 14 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 12 sivil yaşamını yitirdi, 21 sivil yaralandı. Ayrıca 66 defa Türk ordusuna ait keşif uçakları 6 kere de helikopter bölge üzerine uçtu.

ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR