Efrîn sınırında ‘Vur’ emri

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Efrîn sınırında 22 özel güvenlik bölgesi ilan edildiği ve sınıra 1 kilometreden fazla yaklaşana “Vur” emri verildiği belirtiliyor. Söz konusu bölgelerde, son 6 yılın en büyük askeri hareketliliğinin olduğu kaydedildi.

Efrîn’e yönelik saldırı planları oluşturan Türkiye, sınırına son yılların en büyük askeri yığınağını yaptı. Hatay’ın sınır ilçeleri olan Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde sınır boyunca yüzlerce tank ve binlerce asker konuşlandıran Türkiye, hem sınırdan hem de himayesindeki ÖSO denilen silahlı gruplar üzerinden Efrîn köylerini sürekli taciz ediyor.

SON 6 YILIN EN BÜYÜK YIĞINAĞI

Efrin sınırına son 6 yılın en büyük askeri yığınağının yapıldığı belirtilirken, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçeleri arasında kalan 22 bölge özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Güvenlik bölgelerinin tamamı Efrin’in karşısında yer alırken, olası bir saldırıda bu bölgelerden savaş hattına güç kaydırılacağı iddia ediliyor. Bu bölgelere giriş yasağı konulurken, sınıra 4 kilometre kala jandarma ve polis arama noktaları kuruldu.

UYARISIZ ‘VUR’ EMRİ

Reyhanlı sınırında askerliğini yapan, güvenlik gerekçesi ile adını vermek istemeyen bir asker, Efrîn sınırının her yerine askerlerin yerleştirildiğini ve bunlarında tank, havan ve obüs topları ile desteklendiğini kaydetti. Sınır hattına kimsenin yaklaştırılmadığını dile getiren asker, özellikle Efrîn sınırına 1 kilometre yaklaşana uyarı yapılmadan “vur” emri verildiğini belirtti.

KÖYLÜLER TARLALARINA GİDEMİYOR

Reyhanlı ve Kırıkhan’ın sınırı köylerinde yaşayan köylülerin hudut karakollarından izin almadan tarlalarına gidemediği, saat kaçta işe başladıkları, kaçta işi bitirdikleri, kaç saat mola verdikleri, kaç saat çalıştıklarının gözetleme kulelerindeki askerler tarafından kaydediliyor. Kırıkhan’ın sınıra sıfır noktasında bulunan Perişan Köyünde yaşayan Mehmet Durmaz, yaşanan bu duruma isyan ederek, “Bu güne kadar hiçbir çatışma ve saldırının olmadığı yere yığınak yapılıyor, bunu anlamıyoruz. İnsanlar kendi tarlasına çıkamaz duruma geldi” diye konuştu.

YOLLAR ASKERİ ARAÇLARDAN GEÇİLMİYOR

Reyhanlı Antakya yolu, Cilvegözü sınır kapısı ve Efrîn köylerine bakan sınır hattına giden askeri yollardaki konvoylar göze çarparken, özellikle Kırıkhan’ın Yalangoz, Perişan köyleri ile Reyhanlı’nın Bükülmez, Kuşaklı ve Hamda köyleri arasında bulunan alan da onlarca tankın konuşlandığı dikkat çekiyor.

ATMEDE YOĞUN HAREKETLİLİK

Reyhanlı ilçesinin karşısında bulunan ve İdlib’e bağlı Atme kentinde yoğun hareketlilik göze çarpıyor. Savaşın başladığı ilk yıllarda Özgür Suriye Ordusu denetimine geçen, ardından El Nusra’nın ÖSO’dan aldığı kentte bir mahalleden daha büyük bir kamp kurulurken, bu kampta resmi olmayan verilere göre 250 binin üzerinde sivil yaşıyor. Sivillerin yanı sıra kampta silahlı gurupların sayısı azımsanmayacak derecede çok olduğu belirtiliyor. Bu gurupların burada silah ve bomba eğitimlerinden geçtiği daha önce basına yansımıştı. Son günlerde Atme kentinin Efrîn’in Cinderis köyüne bakan tarafında radikal gurupların hareketliliği görülürken, Efrîn’de yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu gurupların buralara mevzilendiği ve zaman zaman Cinderis köylerine taciz ateşleri açtıkları ifade edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR