Efrîn’e askeri müdahale olasılığı bile sınırı rahatsız ediyor

Post date:

Author:

Category:

Kilis-İslahiye arasındaki askeri üslerden sürekli Efrîn Kantonu’na yönelik taciz ateşlerinin açılmasına tepki gösteren sınır köylüleri, Efrîn’e askeri harekat olasılığının bile kendilerini rahatsız ettiğini belirtti.

Suriye’nin kuzeyindeki Şehba (Cerablus, El Rai, El Bab, Ezaz) bölgesine “Fırat Kalkanı Harekatı” ile girip muhalif diye tanımladığı grupları konumlandıran Türkiye, bu grupların eliyle sık sık İdlip, Halep’in kuzeyi ve Şehba bölgesinden Efrîn Kantonu’na saldırılar düzenliyor. Antep’in İslahiye ilçesi sınırına konumlandırılan askeri güçler de sürekli taciz ateşi açıyor. Taciz ateşlerinin en çok da Kilis-İslahiye arasındaki sınırda bulunan Demirışık, Duruca, İnanlı, Kazıklı, Bulamaç ve Hisar bölgelerindeki askeri üslerden yapıldığı kaydediliyor.

EFRÎN İSLAHİYE AKRABA

Taciz ateşinin sürekli yapıldığını aktaran bölgedeki yurttaşlar, İslahiye’den Kilis’e kadar sınırın duvarla örüldüğünü belirtti. Türkiye’nin yığınak yaptığı ve kimseyi yaklaştırmadığı bölgelerde, askeri hareketliliğin devam ettiği gözlenirken, bölgede yaşayan yurttaşlar, Efrîn’e yapılacak saldırının Türkiye’ye büyük zarar vereceğini vurguladı.

Tamamına yakını Kürt olan ve Efrîn’de akrabaları bulunduğunu ifade eden İslahiye’nin sınır köylüleri, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı grupları “Ne oldukları belli olmayan gruplar” diye tanımlıyor. Türkiye’nin Suriye’deki Kürt karşıtı politikalarını doğru bulmayan köylüler, Türkiye’nin Efrîn’e askeri harekât düzenleme ihtimalinin bile kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.

EFRÎN KÜRT DÜŞMANLIĞINI ANLAMIYOR

İslahiye’de yaşayan Efrînli Celal isimli mülteci, askeri yığınağın yapıldığı bölgeden birkaç gün önce Efrîn’in Şirkefte, Kuybabu ve Kurdu köylerine Türkiye tarafından ateş edildiğini, kısa süreli çatışma yaşandığını aktardı. Celal, İslahiye’deki yurttaşlarla iyi anlaştığını, ancak Türkiye’nin Kürt karşıtı politikasını anlayamadığını belirtti.

Erdoğan Alayumat / Hacı Yusuf Topaloğlu – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR