Eğer Türkiye’de olsaydı…!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’de; Türkiye’de böyle bir şey olsa, iktidar partisinin birkaç günde Anayasayı, yasaları, istihbarat teşkilatını, HSYK’yi lime lime edip mahkeme hakimlerini ve savcıları kapı dışarı edeceği bir gelişme yaşanıyor. FBI Başkanı James Comey, ABD’nin Demokrat başkan adayı Hillary Clinton yönelik soruşturma dosyasını ilgilendirecek yeni yazışmalara ulaştıklarını ve yeni soruşturma açıldığını duyurdu.

FBI, Hillary Clinton’ın, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yaptığını bildirmişti. FBI Başkanı James Comey, “soruşturmayla ilgisi olduğu düşünülen ama soruşturmadan bağımsız başka bir davayla ilgili” yeni yazışmalar bulduklarını belirtti.

Cuma günü duyurulan bu son dalgadaki e-postalar, Clinton’ın baş yardımcısı Huma Abedin’in boşandığı eşi, eski Temsilciler Meclisi Üyesi Anthony Weiner’a yönelik ayrı bir soruşturma sırasında ortaya çıktı.

Huma Abedin ve Anthony Weiner’a ait elektronik cihazlar, FBI tarafından, Anthony Weiner’ın North Carolina’da 15 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel içerikli e-postalar gönderdiği iddiası üzerine açılan soruşturma sırasında ele geçirilmişti. Clinton’ın soruşturmasını etkileyebileceği düşünülen ve bu cihazlarda bulunan yazışmaların “devlete ait gizli bilgiler içerip içermediği” kontrol edilecek. Clinton, gerçekleri “tam ve eksiksiz” yayınlamalarını istedi: “Bürobu meseledeki sorun ne ise herhangi bir gecikme olmadan açıklamak zorundadır.”

Puan farkı

Real Clear Politics’in anketlerine göre Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Donald Trump’tan 5 puan önde. Ancak yazışmaların çıkarılmasıyla “Clinton’ın destekçileriyle olan güven ilişkisinin hasar gördüğü” söyleniyor.  Trump da, New Hampshire Eyaleti’nde yaptığı bir seçim mitinginde, Clinton için “ABD’nin güvenliğini tehlikeye sokan, suç oluşturan ve yasadışı davranışı hakkındaki dava yeniden açıldı. Onun, sabıkalı planlarını Oval Ofis’e sokmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu. Trump’ın sözcülerinden Kellyanne Conway da, Twitter’dan, “Kampanyamız için güzel bir gün, şimdi daha da iyi oldu” dedi.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin en üst düzey seçilmiş yetkilisi Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ise “Ülkenin en önemli gizli bilgilerinden bazıları için ona güvenilmişti ve o dikkatsizce devlete ait çok gizli bilgileri kötü yönetti” dedi.

WASHINGTON

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR