Eğitim Bakanı, Alevileri ve AİHM’yi dinlemiyor

Alevilerin itiraz etmesine ve mahkeme kararlarına rağmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, zorunlu din dersi için “Devamı uygundur” dedi. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Alevilerin başvurusu üzerine Türkiye’deki din dersinin bu haliyle zorunlu okutulamayacağına dair kararlar almış, Türkiye’yi gerek müfredatı gerekse muafiyet koşullarını değiştirmeye çağırmıştı. Ancak AKP hükümeti, mahkeme kararlarını yerine getirmedi.

Son olarak ise müfredatta makyaj niteliğinde değişiklikler yapılacağı açıklanmıştı.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Zorunlu eğitimin devam etmesi uygundur” dedi.

Bakan şunları söyledi:

“Müfredatla ilgili her yerden görüşler aldık, hala da görüşler geliyor. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Zorunlu eğitimin devam etmesi uygundur. Ancak Hristiyan, Musevi vatandaşlarımız bundan istisna olabiliyorlar.”

Bakan Yılmaz Aleviler  adına da ‘hüküm kurarak şunları söyledi:

“Alevi vatandaşlarımızın bundan istisna olmasının doğru olmayacağı, onların da bu sistemin içinde olması ancak onlara ait de dini bilgilerin daha geniş şekilde verilmesi yönünde komisyonun bir raporu var. Bu rapor doğrultusunda geçmişten daha iyi bir müfredatı inşallah yakın bir zamanda halkımızın önüne çıkaracağız.”

EN SON EKLENENLER