Eğitim bilimsel olmaktan çıkıyor

Gaziantep Alevi Kültür Derneği Başkanı Yılmaz Demirdelen, ortaöğretime başörtüsü serbestliğinin getirilmesi ve din kültürü ahlak bilgisi dersinin zorunlu olarak verilmesini eleştirdi. Demirdelen, eğitimin git gide bilimsellikten uzak bir hal aldığını söyledi.

Gaziantep Alevi Kültür Derneği Şubesi Başkanı Avukat Yılmaz Demirdelen 12 Eylül’ün getirdiği zorunlu din dersinin AKP hükümetiyle birlikte devam ettiğini belirterek, “Her yıl değişen eğitim sistemiyle bilimsel, çağdaş eğitimden uzaklaşarak eğitim dinselleştirmeye çalışılmaktadır” dedi.

Ortaöğretime başörtüsü serbestliğinin getirilmesini eleştiren Demirdelen, bunun özgürlük adı altında ideolojik bir dayatma olduğunu belirtti. Demirdelen, “Eğitimin o kadar sorunu var ki, yöneticilerin kalkıp başörtüsü ile uğraşması akıl alacak bir uygulama değil. Sınıflar tıklım tıklım öğrenci dolu, bu bir problemdir. Atanamayan öğretmenler bir problemdir. Öğretmen açığı bir problemdir. Siz bu problemleri bir kenara itip başörtüsü ile uğraşırsanız bunun adı problemleri görmezlikten gelip ideolojilerinizi yaşatmaktan başka bir şey olamaz” diye konuştu.

Bekir ŞAHİN – evrensel

EN SON EKLENENLER