Eğitim Sen: Sur’daki katliama ‘dur’ diyoruz

Post date:

Author:

Category:

Sur’da tarihin hiçbir döneminde görülmemiş bir yıkımın yaşandığına dikkat çeken Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, “Tarihsel ve kültürel katliama ‘dur’ diyoruz” diye belirtti.

Eğitim Sen Diyarbakır 1, 2 ve 3 nolu şubeleri, Sur’un Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında yapılan yıkıma ilişkin 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahi, on bin yıllık açık hava müzesi olan Sur’un talana maruz bırakılmasına tepki gösterdi.

‘HİÇBİR DÖNEMDE BÖYLE BİR YIKIMI YAŞAMAMIŞTI’

Birçok medeniyete beşiklik eden Sur’un, tarihin hiçbir döneminde böylesi bir yıkıma maruz kalmadığına dikkat çeken Şahi, “2015 Ağustos ayından itibaren bölgede çatışmalar yaşanmış ve bu çatışmalar gerekçe gösterilerek birçok kent yıkılmış, burada kentlerin kültürel dokusu yok edilmiştir. Bu yıkımlardan etkilenen yerlerden biri de Sur’dur. Bölgenin kültürünü, tarihini, binlerce yıllık birikimini içerisinde barındırmış, birçok medeniyete tanıklık etmiş ve tarihin hiçbir döneminde böylesi bir yıkıma tanıklık etmemiştir” ifadelerini kullandı.

‘GÖÇ EDENLER BURADA YAŞIYORDU’

Sur’un aynı zamanda 90’lı yıllarda köylerinin yakılıp yıkılması üzerine göç edenlere ev sahipliği yaptığını dile getiren Şahi, “Köyleri boşaltılanların sığındıkları Sur, yaşanan travmanın atlatılması için tarihsel ve kültürel birikimini ortaya koyarak, travmayı hafifletmede çok büyük rol oynamıştır. Fakat yaşanan son çatışmalar sermaye tarafından fırsata çevrilerek ‘kentsel dönüşüm’ adı altında tarihsel doku tahrip edilmiş rant alanına çevrilmiştir. Dünyadaki en eski yerleşim alanlarını içinde barındıran ve 40’a yakın uygarlığın izlerini taşıyan Sur içinin tarihi M.Ö. 7500 yıllarına dayanmaktadır. Sur içi farklı etnik, sınıf, kimlik ve inançtan halklara tarih boyunca ev sahipliği yapmıştır. Çok katmanlı demografik yapısı ile tarihin her döneminde kozmopolit bir yerleşim yeridir” dedi.

‘ÖĞRENCİLER DE MAĞDUR EDİLMİŞTİ’

AKP hükümetinin 15 yıllık iktidarı boyunca sermayeye rant alanı açmak için tarihi dokuya, ormanlara, kültüre bakmaksızın TOKİ üzerinden ülkenin her tarafını betonlaştırdığının altını çizen Şahi, şöyle devam etti: “Eğer Sur’da yıkım başarılı olursa on binlerce insan mağdur olacak ve yerlerinden edilecektir. Kamulaştırma ve yıkım başladığından beri insanlar zor ve tehdit kullanarak çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunlara rağmen Sur’da direnen halkımıza yönelik son aşamada insani temel ihtiyaçlardan yoksun bırakılarak elektrik ve suları kesilmiştir. Kasım 2015’te Sur’da başlayan çatışmalardan sonra birçok okul yıkılmış binlerce öğrenci mağdur olmuştur. Eğitimin en büyük amaçlarından biri de tarihsel ve kültürel yapıyı gelecek kuşaklara aktarmaktır. Binlerce öğretmenin on binlerce öğrencinin mağdur edildiği ve tarihsel hafızanın yok edildiği bir alanın gelecek kuşaklara aktarılması nasıl olacaktır. Şu soruyu kendimize sormadan yapamıyoruz tarihsel hafıza bilinçli mi yok ediliyor? Gelecek kuşaklar bunda bihaber mi bırakılmak isteniyor? Bizler Eğitim Sen olarak tarihsel ve kültürel katliama ‘dur’ diyoruz.’’

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR