Ehmed: Barabarlığın kalesi yıkılacak

Post date:

Author:

Category:

Array

Rakka’yı özgürleştirme operasyonuna ilişkin konuşan Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Îlham Ehmed, Rakka’nın özgürleşmesinin “barbarlığın kalesinin yıkılması anlamına geleceğini” söyledi.

Rakka’nın özgürleştirilmesinin “insanlığı terörizm belasından kurtarmak” olduğunun altını çizen Ehmed, operasyonun siyasi boyutuna ilişkin ise şunları söyledi: “Rakka’nın özgürleştirilmesi Kuzey, Güney ve Doğu Suriye’yi birbirinden ayıran bölgenin temizlenmesi demektir. O yüzden siyasi anlamda da büyük bir öneme sahiptir. Suriye sorunu ve iç savaşın bitmesi için kilit rol oynuyor. Suriye sorununun çözümü de ancak böyle bir sistemle gelir. Halkın, halkların olduğu yerde kendilerini yönetmesiyle sorun çözülür.”

Türkiye’nin Cerablûs’tan Îdlib’e kadar olan hatta “tampon bölge” kurmak isteğini söyleyen Ehmed, “Bu tampon bölgeyi de Halep’i kuşatıp daha sonra saldırılarla ele geçirme, topraklarına dahil etme çerçevesinde yapıyor. Türkiye’nin amacı Halep’e ulaşmaktır. Halep’i ele geçirme üzerine yaptığı planda mutlaka diğer güçlerle karşı karşıya gelecek. Çelişkiler yaşayacak ve dayatması durumunda çatışmalar yaşayacak” dedi.

Seyit Evran / Qamişlo – Anf

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR