Ehmed: Birbirlerini kandırıyorlar

Post date:

Author:

Category:

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı Îlham Ehmed, Türkiye, Suriye rejimi ve Rusya’nın taktiksel anlaşmalar yaptığını ve her üç gücün de birbirini kandırdığını söyledi.

Türkiye’nin Şehba ve Bab’taki ilerleyişinin Rusya’nın Îdlib operasyonu ve Suriye rejiminin Halep operasyonu ile paralel geliştiğini söyleyen Ehmed, Türkiye’nin “Kuzey Suriye topraklarını işgalinin kendiliğinden olmadığını” ve belirli anlaşmalar çerçevesinde olduğunu vurguladı. “Rusya ile Suriye rejimi, çetelerin Halep’ten çıkarılması karşılığında işgale izin verdi” diyen Ehmed, Suriye rejimi, Rusya ve Türkiye’nin birbirini kandırdığını söyleyerek, şunları dile getirdi: “Türkiye’nin Bab’ı aldıktan sonra rejime devredebileceği konuşuluyor. Türkiye ile rejim Bab’ın işgali ile federal sistemin çökeceğini düşünüyor. Ama rejim de bilsin ki bu oyunlarla Şam’ın kendisi bile büyük bir tehdit altına girer. Bu güçlerin birbiriyle yaptığı anlaşmalar stratejik değil, konjonktüreldir. Bunların çıkarları elbette bir yerlerde yine çakışacaktır. O zaman da büyük bir savaşın fitili ateşlenmiş olur.”

Bab’ın büyük bir savaşın fitilini ateşleyebileceğini kaydeden Ehmed, DAİŞ karşıtı koalisyonun Türkiye’yi uyaran mesajının olumlu olduğunu ancak koalisyonun ilk yanlışı Cerablûs’un işgaline izin vermekle yaptığını söyledi. Kendal Cûdî – Dîcle Ehmed / Anha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR