‘El ele verirsek çocuk evliliklerin önüne geçebiliriz’

Van’da iftar yemeği veren YAKA-KOOP, basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Gülmay Gümüşhan, “El ele verirsek çocuk evliliklerin önüne geçebiliriz” dedi.

Çocuk evliliklerine karşı yaptıkları çalışmalarla tanınan Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) Maraş Caddesi üzerinde bulunan Akdamar Oteli’nde iftar yemeği vererek, bölgede yapılan çocuk evliliklerine hayır demek için basın toplantısı düzenledi. Verilen iftar yemeğine Van’daki müzik grupları ve STK’ler katıldı. İftar yemeğinde sonra konuşan YAKA KOOP aktivistlerinden Gülmay Gümüşhan, “El ele verirsek çocuk evliliklerinin önüne geçebiliriz. Bunu yapmayan imam da öğretmen de ve bizler de suçluyuz” dedi.

YAKA-KOOP’un kuruluşunda kendilerine yönelik ciddi baskıların olduğunu dile getiren Gümüşhan, kadın kurumu olarak kadına yönelik şiddetin ve kadın davalarının takipçisi olduklarını söyledi. Genç kadınların mesleki eğitimlerine de önem verdiklerini ifade eden Gümüşhan, çocukların erken yaşta evlendirilmesinin doğru olmadığının altını çizdi. Gümüşhan, “ Çocukların okullardan alınıp evlendiriyor. Biz bu konuda bunlara müdahil olduk. Bunun üzerinde seminerler verdik. Özellikle öğrenciler bu seminerler katıldı. ‘Köylerimize de gelin bunları bizim köylerde yapın’ yönünde talepler aldık” dedi.

Çocuk evliliklerinin köylerde fazla olduğuna dikkat çeken Gümüşhan, “Erken yaşta çocuk evlilikleri ile ilgili resim yarışmaları düzenledik. Daha çok köylere duyuru yaptık. Erken yaşta evlikleri olamaması için çalışmalarımızı yaptık. İmamlara öğretmenler okullar gerekli olan her yerde bunun çalışmalarını yaptık” dedi.

Çocuk evliliklerinin önlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Gümüşhan, “Düğünlere giderek bunları anlatacağız. Düğün salonlarına da gidip anlatacağız. Kuaförlere gideceğiz 18 yaş altı gelinlerin saçlarını yapmamaları için yardım isteyeceğiz. El ele verirsek bunun önüne geçebiliriz. Bunu yapmayan imam da öğretmen de ve bizler de suçluyuz” şeklinde konuştu.

EN SON EKLENENLER