El Kaide ve DAİŞ yasağı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin Türkiye’yi de kapsayan yolculara kısıtlama kararının bir benzerini İngiltere de aldı. ABD, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelen uçaklara bilgisayar alımına kısıtlama kararı alırken, İngiltere Türkiye, Libya, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan’dan gelen uçaklar için benzer uygulamalarda bulunacak.

THY yasak kapsamında

Trump yönetimi, önceki gün ABD’ye gelen yolcuları taşıyan uçaklara elektronik eşya alımına kısıtlama getireceğini açıkladı. İngiltere Başbakanı Theresa May’ın sözcüsü de yaptığı açıklamada Türkiye, Libya, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan’dan gelen uçaklar için benzer uygulamalarda bulunacaklarını belirtti. “Bu ülkelerden direkt Birleşik Krallığa gelen uçaklarda yeni tedbirler çerçevesinde araştırmalar sürecek” diyen sözcü, bu uygulamanın yolcuların güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmeleri için gerekli olduğunu da savundu. ABD’li yetkililer ise Ürdün, Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Fas ve Katar’dan gelen uçaklardaki yolcuların cep telefonu dışındaki bütün elektronik eşyalarını ise bagaja koyma zorunluluğu getiriyor.

İngiliz ve ABD basını, yasağın nedeninin, El Kaide ve DAİŞ bağlantılı militanların saldırı ihtimali olduğunu yazdı. ABD ve İngiltere’nin yasağına Türk Hava Yolları (THY) da dahil edildi. Türkiye ise karara tepkili. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “Bu uygulama ülkemiz açısından da ABD açısından da doğru değil” derken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ABD’nin yasak kararına “Normal yolcu cezalandırılmamalı” diyerek eleştirdi.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR