El Nusra’dan tasfiyeye karşı yeni hamle

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Astana görüşmeleri sonrası tasfiyesi için düğmeye basılan El Nusra, isim değişikliğine giderek yeni bir isim aldı. El Kaide’den ayrıldığını açıklayarak, ismini Fetih El Şam olarak değiştiren El Nusra Cephesi 4 örgütü daha bünyesine kattı.

Halep, İdlib ve Lazkiye kentlerinde faaliyet gösteren silahlı gruplardan Ceyşü’l Sünne, Ensaruddin, Nureddin Zengi ve Liva el-Hak ile El Nusra sosyal medya üzerinden yayınladıkları bir açıklamayla birleştiklerini duyurdu.

Eski oluşumlarını fesheden grupların yeni isminin ise Şam’ı Özgürleştirme Heyeti (Heyet Tahrir Şam) olduğu ve yeni liderinin de Ebu Cabir Haşim eş Şeyh olduğu iddia ediliyor. Ehrar El Şam’ın eski lideri olan Ebu Cabir’in, örgütteki şura üyeliğinden istifa ettiği de aktarılıyor.

Heyet Tahrir Şam’ın askeri emiri ise El Nusra’nın lideri olan Ebu Muhammed el-Culani oldu.

Astana görüşmeleri sonrası El Nusra’nın tasfiye edilmesi için Rusya ve Türkiye düğmeye basmıştı. Ardından El Nusra’ya karşı olan 6 grup Ehrar El Şam’a katılmıştı. Tasfiye görevinin ise Türkiye’ye yakınlığıyla bilinen Ehrar El Şam’a verildiği dile getiriliyor. Ancak Ehrar’ın içerisindeki bir bazı kişiler buna karşı çıkmıştı.

Ehrar El Şam’dan ayrılan askeri emiri Ebu Salih Tahan da, Heyet Tahrir Şam’a katılan isimler arasında. Ayrıca Ehrar El Şam bünyesinde bulunan Siriyetil Aksa, Sukurul İzz ve Kavafil-Şuheda gibi çeteci grupların da Heyet Tahrir Şam’a katıldığı belirtiliyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR