Elektriksiz bırakılan Surlular: Vicdanlarına havale ediyoruz

0
123

Sur’da “kentsel dönüşüm” adı altında yıkım sürerken, henüz yıkım için gerekli tebligatın yapılmadığı sokakların da elektrikleri kesildi. Kavurucu sıcaklarda elektriksiz kalan mahalleli, “Onları vicdanlarına havale ediyoruz” diye tepki gösterdi.

Diyarbakır Sur’da “kentsel dönüşüm” adı altında çıkarılan “acele kamulaştırma” kararı ile bir süredir Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde yaşayan yurttaşlar evlerinden çıkarılmak isteniyor. Evleri boşaltılanların bulunduğu noktalarda yıkım devam ederken, maddi imkansızlıklar nedeniyle bir yere gidemeyenlerin de elektrikleri kesilerek hayat adeta zehir ediliyor. Henüz yıkıma tabi olmayan Alipaşa Mahallesi Bel Sokak’ta 2 gündür elektrik yok. Yıkım kararı dahi tebliğ edilmeyen sokakların karanlığa bürünmesi yurttaşların büyük tepkisini çekiyor.

‘İKİ GÜNDÜR YİNE ELEKTRİKLERİMİZİ KESİYORLAR’

Evini hiçbir şekilde vermeyeceğini söyleyen Havva Kaya, “Biz yıkımla birlikte çok sıkıntılar yaşadık. Özellikle yazın hava sıcak. Ramazan ayında zaten bir ay boyunca ne elektrik ne de su vardı. Elektrikleri kestiklerinde yemekler bozuluyor, koku yapıyordu. Neler çektiğimizi bir Allah bilir. Biz orucu öyle geçirdik. Allah yanlarına bırakmasın. İki gündür yine elektrikleri kesiyorlar. Günde 2 saat elektrik varsa bizim şanslı günümüz diyebilirim” dedi.

‘KİMİ KİME ŞİKAYET EDELİM ŞAŞIRDIK’

Ramazan ayından bu yana elektrik ve sularının sık sık kesildiğini ifade eden Emiş Mutlu (80) ise 50 yılı aşkındır Sur’da yaşadığını, daha önce böyle insanlık dışı bir muamele ile karşı karşıya kalmadığını söyledi. Bu yaşananların kendisini yıldırmayacağını dile getiren Mutlu, “Ben çok çektim. Lice’de deprem olunca Sur’a taşınmak zorunda kaldık. Burada yıllarca benim gibi yoksul ve çoğu göç etmiş insanlarla bir hayat paylaştım, ama bu son yaşadıklarım beni insanlığımdan utandırıyor. Ramazan ayında bile sularımızı kesip bizi susuz bıraktılar. Ben yaşlı bir insanım. Müracaat edecek bir merci de yok. Kimi kime şikayet edecektik ki! Bunca yaşanandan sonra ne kadar etkili olur bilmiyorum ama suyumuza, elektriğimize dokunmasınlar” diye çağrıda bulundu.

‘ELEKTRİKLERİ KESEREK BİZİ CEZALANDIRMAK İSTİYORLAR’

Eşiyle yalnız yaşadığını, komşularıyla bir aile gibi olduklarını vurgulayan Mutlu, “Biz evimizi vermek istemiyoruz. Bizim gibi iki yaşlı insanı evinden zorla çıkarmak hangi kitaba sığar. Biz kimseden bir şey istemiyoruz. Tek istediğimiz bizi kendi evimizden, mahallemizden ayırmasınlar yeter. Bu yaştan sonra maruz kaldığımız bu durum hakarettir. 80 yaşında insanlarız. Elektrik kesildiğinde sular da kesiliyor. Benim dizlerim tutmuyor. Su taşıyamam. Elektriği kesip bizi kendi evimizden çıkarmak istiyorlar. Nereye gideriz elimizden bir iş gelmiyor” diye tepki gösterdi.

‘BAŞKANLIK ZULÜM ETMEK MİDİR ANLAMADIK’

Evlerinin kentsel dönüşme tabi olmadığını, buna rağmen elektrik ve su sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Saime adlı yurttaş (50) yapılanların kendilerini cezalandırmak olduğunu söyledi. Son bir haftadır hem su sorunu hem de elektrik kesintisiyle karşı karşıya kaldığını anlatan mahalleli, “Elektrik yok. Su da bir gün varsa 2 gün yok. Yemekler buzdolabında bozuluyor. Sıcaklardan bunaldık. Bir tas soğuk suya hasret kaldık. Ne hakla bize bu zulmü uyguluyorlar! Ne istiyorlar bizden. Biz yoksul insanlarız. Bin bir emekle yaptığımız evimizi bizden zorla almak için yapmadıkları bir şey kalmadı. Nasıl bir başkandır bu! Zulmün başkanlığını mı yapmak istiyor, yoksa merhametin mi anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

‘HİÇ Mİ İNSANLIK KALMAMIŞ ONLARDA’

Sur’dan gitmek istemediklerini dile getiren Altun Körtepe, bir aydır sularının ve elektriklerinin gün içerisinde sık sık kesildiğini söyledi. İki gündür elektriklerin tamimiyle kesildiğine değinen Körtepe, evde küçük çocukların olduğunu, kesintilerden en çok onların zarar gördüğünü aktardı. Körtepe, “Çocuklarla birlikte sokaklarda oturuyoruz. Serinlemek için kapı önlerinde duruyoruz. Sıcak çocukları hasta etti. Bize bu zulmü reva görenler gelsin bir gün elektriksiz ve susuz dayansınlar, biz de dayanacağız. Biz yoksul bir aileyiz. Çıkın demesi kolay, nereye gideyim? Ev kirası ödeyemem, çalışacak kimsem yok. Allah razı olmasın onlardan. Hiç mi insanlık kalmamış onlarda” diye isyan etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here