Eliaçık: Diyanet zihinleri afyonluyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sayıları her gün artan çocuk Kur’an kursları, cinsel istismar vakaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. İstismar olaylarına ilişkin tek kelime açıklamada bulunmayan Diyanet İşleri Bakanlığı, Maraş’ta Pazarcık Yatılı Hafızlık Erkek Kuran Kursu’nun açılışında skandal sözlerde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Bu kursta bir tuğlası olanın bile o tuğladan dolayı Cennet’te kendisine bir ev verileceğini Allah Resulü Efendimiz müjdeliyor’ demişti.

‘CENNET TAPUSU DAĞIDAN ŞARLATAN’

İlahiyatçı ve yazar İhsan Eliaçık, Erbaş ve HDP Milletvekili Hüda Kaya Diyanet İşleri’nin açıklamalarını ve artan din kurslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sözlerini Ortaçağ Avrupası’nda Katolik Kilisesi tarafından uygulanan Endüljans uygulamasına benzen Eliaçık, İtalyanca kökenli olan ‘şarlatan’ kelimesinin de yine cennetten tapu dağıtanlar için kullanılan bir kelime olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şimdi Türkiye’ye baktığımızda sıradan bir insan bu söylemi söylediğinde ‘cennetten tapu dağıtıyor ve bu adam şarlatandır’ denilir ama şimdi bunun aynısını Diyanet İşleri Bakanlığı yapıyor. O devletin istediği şeyleri yapıyor.

Diyanet İşleri ölenleri şehit ilan ediyor, devletin afyonlamasını istediği insanların zihinlerini afyonluyor. Halkı devlete itaatkar hale getirmek istiyor, bunu yaparken de dini kullanıyor. Gerçek İslam’da böyle şeyler yok. Bu bir Emevi dinidir ve Emevi dininin rolü tam da budur. İktidar için üretilmiştir. İsyan olarak doğmuş bir dini iktidara uygun bir hale getirmek demektir Emevi dini.

‘DİYANETİN İŞİ İKTİDARIN DİNİNİ KULLANDIRMAK’

İktidarın dinini kullanmaktadır diyanet işleri. Yaptığı bütün açıklamalar iktidarı meşrulaştırmak ve kitleler nezdinde, zihinlere, kalplere yerleşmesini, onaylamasını sağlamaktır. Fakat bunu yaparken de sorgulanmamış eski İslam kültürünü kullanıyor. Gitseniz kendisine sorsanız bu hadistir der. Bu peygamberimizin sözü der. Halbuki ileri sürdüğü hadis de bir uydurmadır. Peygamber böyle bir söz söylememiş.”

‘BU TARZ KURSLARIN AÇILMAMASI GEREKİYOR’

Kur’an kurslarının denetimsiz olmasının ve hala faaliyet göstermelerinin doğru olmadığına da değinen Eliaçık, okullarda dinler tarihi çerçevesinden Kur’an’ın mealinin öğretilmesi gerektiğini savundu. Eliaçık, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer böylesi bir eğitim verilecekse bunun karma olması gerekiyor. Diğer türlü rahip, rahibe eğitimi gibi olur, ki kiliselerde bunun birçok örneğini görüyoruz zaten.

Müslüman, Hristiyan fark etmiyor, tek cinsiyetli yürütülen din eğitimlerinde Ensar vakfında yaşanan olayın benzerlerini sürekli görüyoruz. Bu tarz eğitim sistemleri yanlıştır. İkincisi bu kurslarda anlatılan şeyler başlı başına yanlıştır, Kadınları erkekten, erkekleri de kadınlardan soyutlamaya çalışan, sürekli birbirlerine günah aracı olarak bakmalarını sağlayan bir eğitim biçimi var bu tarz yerlerde.”

KAYA: TÜRKİYE’DE DİN EGEMENLEŞTİRİLMİŞTİR

Mevcut hükümet politikalarının toplumda ciddi çürümelere neden olduğunu belirten HDP Milletvekili Hüda Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu: “Neden bu iktidar döneminde, bu kadar dini bir argümanla dini-muhafazakar çevrelerde, bu denli derin bir yozlaşma, çürüme, taciz ve tecavüz olayları artış gösterdi? Bu sorunun cevabını aramamız gerekiyor. Bunun cevabı sadece günlük politik söylemlerden ibaret elbette değil. Türkiye’de ezici bir çoğunluğun kendisini ‘Müslümanım’ diye iddia ettiği, toplumsal inançsal gerçekliğimizden yola çıkarak, asıl sorgulamamız gereken yüzleşmemiz gereken AKP’nin iktidar olma realitesinden derin daha büyük bir problemimiz olduğunu ifade etmek istiyorum.

AKP bu derin tarihsel problemin, bugün toplumsal görünürlüğünü ortaya çıkaran bir yapı oldu. Bu problem zaten vardı ama AKP derin ve korkunç bir şekilde toplumda bu travmatik kötülükle yüzleşmemizi kolaylaştırdı. Devletin hakimiyeti, saltanatın hakimiyeti altına girmiştir. Din egemenleştirilmiştir, erkekleştirilmiştir. Bu kadar net. Dolayısıyla erkekleştirilen ve egemenleştirilen bu din geleneği yüzyıllardır kadına, doğaya, yaşama karşı erkeklerin hayatın her alanında tahakkümü ön planda.”

KURSLARA GİDEN 4-6 YAŞ GRUBU ÇOCUK SAYISI 500 BİNE YAKIN

Türkiye ve Kürdistan’da denetlenmeyen kurslar, Diyanet’in de desteğini alarak varlıklarını sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 yılının 17 Haziran’ında başlayan Kur’an yaz kurslarının açılışını, “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun” temasıyla yapmıştı. 2011 yılında “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”da değişikliğe gidilerek, Kuran kurslarındaki yaş sınırlaması kaldırılmıştı. Diyanet, Ekim ayında yaptığı açıklamada 2013’te başlatılan 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarına giden çocuk sayısının 464 bin 638’e ulaştığını belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR