ELN ile müzakere başlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kolombiya yönetimi, FARC ile yapılan nihai barış anlaşması referandumla kıl payı reddedilse de savaşı sürdürmenin durumu daha da kötüleştireceğinden, ELN ile de gizli görüşmelerini resmileştiriyor

Kolombiya’nın en güçlü ikinci silahlı muhalif grubu ELN ile barış müzakereleri resmen başlıyor. Görüşmeler için rehinelerin serbest bırakılması isteniyor.

Kolombiya hükümeti ile ülkesindeki en büyük ikinci silahlı muhalif grup olan Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN-Ejercito de Liberacion Nacional) arasında barış müzakerelerinin her an başlaması bekleniyor. Görüşmeler Ekvador’un başkenti Quito’da yapılacak. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, büyük acılara yol açan ve yarım yüzyıl boyunca devam eden çatışmaların sona ermesi için barış görüşmelerinin ne olursa olsun başlatılacağını açıkladı. Kolombiya yönetimi ile ELN arasında birkaç yıldır gizli görüşmeler yapılıyordu.

Hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 52 yıl süren iç savaşı bitiren barış anlaşması, 4 yıl süren müzakerelerin ardından Küba’nın başkenti Havana’da 25 Ağustos’ta imzalanmıştı. Ancak 2 Ekim’de yapılan referandumda yüzde 50,2’lik bir oranla reddedilmişti. Santos, en büyük silahlı muhalif grup olan FARC ile barış anlaşması imzaladığı için Nobel Barış Ödülünü almıştı.

Reehinelerin durumu

ELN kendi rehinelerini serbest bırakmak için söz vermişti, FARC’ın, 2012 yılında Küba’da müzakerelere başlamadan önce yaptığı gibi. ELN’nin elinde şu an eski kongre üyesi Odin Sanchez’in kaldığı düşünülüyor. Kolombiya Externado Üniversitesi Analist Camilo Echandia, ELN ile yapılacak görüşmelerde rehinelerin serbest bırakılması şartına ELN’nin isteksiz olduğunu söyleyerek, “ELN ve FARC arasında büyük fark var. Bu müzakereler çok karmaşık olacak” yorumunu yaptı.

BOGOTA

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR